Jaký gril je pro vás ten pravý?

Elektrický gril

Zahradní, kuchyňské, terasové i balkonové grilovačky si oblíbilo mnoho lidí. Není divu, vždyť odolat steaku na grilu, pečeným brambůrkům s bylinkami nebo grilované zelenině vyžaduje opravdu hodně úsilí a maximálně plný žaludek.

V tomto článku se podíváme na to, jaké druhy grilů existují a zjistíte, jestli je právě elektrický grilelektrický gril  tím pravým řešením pro vás.

Elektrický gril

Foto: se svolením Chal-Tec GmbH

Všeobecně grily můžeme rozdělit do 4 kategorií:

  1. Gril na dřevěné uhlí
  2. Elektrický gril
  3. Plynový gril
  4. Krbový gril

Gril na dřevěné uhlí

Stará dobrá klasika, která využívá ke grilování jako palivo dřevěné uhlí nebo brikety z dřevěného uhlí dodává grilovaným jídlům speciální chuť. Díky tomu, že tyto grily jsou lehké, jejich výhodou je i jednoduchá manipulace.

Rozhodnete-li se používat gril na dřevěné uhlí, připravte si i jistou dávku trpělivosti. Před grilováním je třeba rozdmýchat dřevěné uhlí a během grilování je nutno udržovat oheň, jelikož u grilů na dřevěné uhlí nelze regulovat intenzitu ohně. Pozor si dejte zejména na odkapávající olej z masa, který se při kontaktu s žhavými uhlíky mění na škodlivé látky, které následně stoupají k masu jako plyn a ty kontaminují maso.

Elektrický gril

Těm, kterým trpělivost při přípravě jídla chybí a za typickou kouřovou vůní by nesmutili, doporučujeme elektrický grilelektrický gril. Výhodou elektrických grilů je jejich snadné používání a instantní grilování jen pár minut po zapnutí. Stejně nenáročná je i jejich údržba, jelikož při grilování nepoužíváte uhlí, na úklid popela a sazí můžete klidně zapomenout. Elektrické grily jsou kompaktní a umožňují dobře regulovat teplotu dle potřeb. Bezpečně je můžete používat i na balkoně či v přímo v kuchyni. Díky tomu, že elektrické grily mají sběrnou nádobu, kam stéká olej, nedochází ke kontaminaci masa.

K nevýhodám elektrického grilu patří vyšší cena a absence kouřové chuti, která je typická pro grilování. Při používání elektrického grilu je nutno myslet na dostupnost elektrické zásuvky, což může být do jisté míry omezující, avšak s tímto nedostatkem vám případně pomohou prodlužovací kabely.

Elektrický gril

Foto: se svolením Chal-Tec GmbH

Plynový gril

Plynové grily využívají jako zdroj energie plyn. Jsou bezpečné a jejich obsluhu zvládne i začátečník. Jednoduše stačí stisknout tlačítko a regulovat teplotu podle potřeby. Plynové grily fungují na systému, který šíří neměnné teplo do hořáků, nad kterými jsou grilovací rošty. Dalším benefitem grilování na plynových grilech je snadná údržba, neboť při grilování nevzniká žádný popel ani saze a můžete jej umístit na balkoně či v zahradě.

Podobně jako při grilování na elektrickém grilu, tak i na plynovém, jídlu chybí specifická kouřová příchuť. Pokud byste chtěli na takovém grilu udit, půjde to hůře a u některých plynových grilů se udit nedá vůbec. Plynové grily jsou zpravidla dražší, ušetřit lze ale na jejich provozu, protože cena plynu je levnější v porovnání s cenou dřevěného uhlí.

Krbový gril

Krbový gril potěší zejména romantiky, kteří milují večerní posezení u ohníčku. Pokud tedy máte vlastní terasu nebo zahradu, otevřeného ohně se nemusíte obávat. Jako palivo ke grilování je vhodné používat dřevo nebo uhlí. Krbové grily jsou postaveny z mrazuvzdorných betonových kusů a jsou odolné i vůči zhoršeným povětrnostním podmínkám. Z krbového grilu se může stát zajímavý dominantní prvek, který zpestří váš pozemek a dodá mu pocit tepla či vůni domova.

Teď, když už máte základní přehled o grilech, je pro vás jednodušší vybrat si, který je pro vás ten pravý. Pokud vás zaujal nejvíce elektrický gril, čtěte dále, zodpovíme vám nejčastěji kladené dotazy, které se týkají grilování na elektrickém grilu.

Často kladené dotazy o elektrických grilech

V čem se odlišuje elektrický gril od klasického grilu?

Rozdílů mezi elektrickým grilem a klasickým grilem na uhlí je několik. V první řadě se liší ve zdroji energie. Elektrický grilElektrický gril využívá elektrickou energii, zatímco klasický využívá jako palivo dřevěné uhlí. Druhý rozdíl spočívá v přípravě jídla – na elektrickém grilu umíte připravit maso bez škodlivých látek, protože olej, který kape z masa se sklízí v samostatné nádobě, a tudíž nedochází k produkci heterocyklických aminů nebo polycyklických aromatických uhlovodíků, které maso kontaminují.

Vzniká při grilování na elektrickém grilu kouř?

Ano, vzniká, ale podstatně méně než při grilování na grilu na dřevěné uhlí nebo plyn. Elektrické grily a rošty pracují s elektrickým topným tělesem, které je zabudováno na hlavním povrchu nebo pod ním. Kouř vzniká tehdy, když kapky oleje a šťáv z jídla přicházejí do kontaktu s povrchem roštu, přičemž se odpařují.

Elektrický gril

Foto: se svolením Chal-Tec GmbH

Je grilování na balkoně povoleno?

Občanský zákoník grilování na balkoně nezakazuje. Je však důležité dodržet několik pravidel. V první řadě je třeba myslet na dobré sousedské vztahy a neobtěžovat sousedy hlukem či kouřem. Druhou nutnou podmínkou je zjistit, zda je daný gril vhodný ke grilování na balkoně. Pokud chcete grilovat na balkoně, elektrické grily jsou nejlepší volbouelektrické grily jsou nejlepší volbou.

Jak uskladnit gril během zimy?

Chcete uskladnit svůj gril na balkoně či terase? U klasických grilů stačí, když gril bude chránit jeho obal. U elektrických grilů Vám doporučujeme vytáhnout koncovku s elektrickým teplotním regulátorem z grilu a ponechat ji přes zimu v interiéru. Zajistíte si tak grilování bez problémů i v dalších sezónách.

Zdroj info:https://www.electronic-star.cz
https://www.grilovani.cz

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.