Objevili nový druh opice – a hned jí hrozí vyhynutí

Vědci nedávno oznámili objev zcela nového druhu opice. Nebylo to však tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Konečné slovo totiž neměla expedice, ale vědci v laboratoři.

Hulman popa je středně velká opice, která se živí listy stromu. Žije v Myanmaru a podle posledních odhadů je těchto opic je neuvěřitelně málo. Hovoří se dokonce jen o dvou stovkách jedinců.

Hulmana jsme znali, jen jsme o tom nevěděli

Pokud si však teď představujete, že se výprava vrhla do neprobádaných útrob pralesa, aby odtud vynesla několik exemplářů nového druhu, mýlíte se. Tato zvířata totiž byla identifikována jako geneticky odlišná skupina v rámci již známé populace teprve v laboratoři. Ve skutečnosti místní lidé žijí s těmito zvířaty po generace.

Foto: Pixabay

Nález nebyl uskutečněn při expedici

Nové popsaný Hulman popa byl tedy objeven přes tzv. fylogenetické studie, které se snažily lépe porozumět evolučním vztahům mezi 20 známými druhy rodu Trachypithecus. Vědci ke svému výzkumu použili vzorky fekálií od divokých hulmanů, vzorky tkáně z muzeí apod.

Genetické důkazy posléze ukázaly, že existují jasné západní a východní typy hulmanů, ale že centrální populace nezapadá do žádné z nich. A „nový“ hulman popa byl na světě. Tento nově definovaný druh žije ve čtyřech odlišných populacích a hrozí mu vyhynutí kvůli malému počtu, odlesňování a dopadům zemědělství a těžby dřeva. Odhaduje se, že tohoto nového druhu existuje mezi 200 a 250 jedinci.

To znamená, že tato ohrožená zvířata mají ještě menší populaci, než se předpokládalo. Nově objevený druh tedy okamžitě „spadl“ do kategorie kriticky ohrožených druhů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-popsali-novy-druh-opice-v-barme-jich-ziji-posledni-dve-stovky-129111, https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/barma-opice-langur-pouppa_2011120927_pj

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)