Jak zalévat orchideje? Na kvalitě vody záleží!

Orchidej

Zálivka orchideje je základem její péče. V první řadě je třeba říci, že substrát by měl mezi jednotlivými zálivkami proschnout. V létě je zálivka častější (minimálně jednou za týden), v zimě může být méně častější (jednou za 10 až 14 dní). Zvrásnění listů a suché a scvrklé kořeny jsou známkou nedostatečné zálivky. Nacucané a kašovité kořeny a listy jsou zase projeven nadměrné zálivky. Pro tento stav je typické i zažloutnutí listů.

Orchideje jsou citlivé na kvalitu vody

Pro zálivku na orchideje se nejlépe hodí voda pokojové teploty. Ideální je, když ji převaříte (a před zálivkou samozřejmě necháte vychladit). Jestliže ji nepřevaříte, bude dobré, když ji necháte alespoň několik hodin odstát. Díky tomu se sníží obsah chlóru ve vodě obsazený a současně tak docílíte pokojové teploty vody. Chlór škodí kořenům, a i když rostlinu nezahubí, může ji oslabovat, což sníží množství květů, které byste mohli mít. Vyplatí se proto na zálivku myslet předem.

Orchidej

Foto: Pexels

Měkká a tvrdá voda

Většina domácností bojuje s tvrdou vodou. Pokud necháte zaschnout kapku vody na jakémkoli povrchu a objevíte bíle zbarvené skvrny, je to i váš problém. Orchideje přitom mají mnohem rády vodu měkkou. Tvrdá voda může ovlivnit i pH substrátu rostliny, což se projeví na stavu vaší rostliny. zálivku můžete zalévat destilovanou vodou – k tomuto se ale obvykle přistupuje u náročnějších druhů orchidejí. Pokud máte Phalaenopsis či Dendrobium, není třeba kupovat destilovanou vodu.

Tímto orchideje nezalévejte

Z výše uvedeného vyplývá, že orchideje bychom neměli zalévat vodou, kterou jsme čerstvě načepovali z vodovodního kohoutku. Pokud máte přístup k dešťové vodě, klidně použijte i ji. Kohoutková voda obsahuje mnoho chlóru a navíc je studená. To může u orchideje vyvolat teplotní šok, což ji oslabuje. Pokud je rostlina často vystavována šoku, snižujete tím její imunitu, takže je méně odolná vůči některým chorobám.

Domácí zálivka orchideje

Vzhledem k tomu, že orchidej zaléváte cca jednou za týden, není problém připravit si speciální druhy zálivky, které poslouží zároveň jako hnojivo:

  • Banánová voda je asi nejznámější. Slupky z banánu, které ještě nejsou příliš hnědé nebo černé naložte do vody asi na dva dny. Poté slijte a tuto vodu použijte k zálivce orchideje.
  • Česneková voda funguje jako fungicid a odradí i některé škůdce. Postačí, když dva malé stroužky česneku nasekáte najemno a zalijete vroucí vodou. Zavíčkujte a nechte odstát do druhého dne. Poté sceďte a použijte jako zálivku.
  • Odvar z přesličky rolní zpevňuje buněčné stěny rostliny a snižuje riziko onemocnění nebo škod způsobených škůdci.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/podlewanie-storczykow

https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/navod-zalevani-orchideji-kostkami-ledu/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!