Černá orchidej: Návod na její pěstování

Orchidej

Jedním ze stále populárnějších druhů orchideje je právě černá orchidej. Má jemné okvětní lístky, které se mohou pochlubit dokonale černou barvou. Zatímco některé rostliny označujeme jako černé i v případě, že jsou spíše tmavě červené, černé orchideje jsou skutečně černé. Vypadají velice elegantně. Pravdou ale je, že v přírodě je nenajdete. Černé orchideje, které si totiž můžete zakoupit, jsou pouze barvené.

Zbarvená bílá orchidej

Ačkoli existují i odrůdy orchidejí, které mohou být téměř černé, nikdy se této barvy nepodařilo dosáhnout. A to ani šlechtěním. Pokud si tedy kupujete černou orchidej, ve skutečnosti jde o bílou orchidej Phalaenopsis, které během fáze květu zčernaly. Aby se tak stalo, na stonek se nanese speciální barvivo. To je pro rostliny naprosto bezpečné. Jakmile ale černá orchidej odkvete, její další květy již budou zase bílé.

Černá orchidejFoto: Pixabay

Vzácné zbarvení něco stojí

Jestli vám stojí za to investovat do černé orchideje, je otázkou. Jedinečná totiž bude totiž pouze prvních několik týdnů, dokud neodkvete. Srovnáme-li cenu bílé a černé orchideje, zjistíme, že černá je obvykle 1,5 až 2 krát dražší. Za parádu si tedy budete muset připlatit. Stejným způsobem se získává také například modrá orchidej.

Podmínky pro pěstování

Vzhledem k tomu, že se jedná o klasickou Phalaenopsis, podmínky pro pěstování již pravděpodobně znáte. Nijak se totiž neliší od standardních odrůd. Ideální je teplota nad 20 °C, světlo ale ne přímé sluneční záření. Zejména listy mohou být spáleny slunečními paprsky. Pěstujeme ji ideálně v průhledném květináči, který umožňuje pravidelnou kontrolu kořenů. Ideální je pěstování v nádobě s otvory dole, což usnadní zálivku. Pro pěstování je třeba použít speciální substrát (borová kůra s malým přídavkem rašeliny). Kořeny musí mít přístup ke vzduchu a slunci.

Péče o orchidej

Péče o orchidej typu Phalaenopsis není náročná. Bílé a vrásčité kořeny jsou známkou nedostatečné zálivky. Zelené a hladké kořeny ukazují na spokojenou rostlinu, která nic nepotřebuje. Zálivku provádíme namočením květináče orchideje do vody (listy by měly zůstat nad vodní hladinou) po dobu asi 30 minut. Kořeny orchidejí nesmí stát trvale ve vodě. Zálivka namáčením jim vystačí na 7 až 10 dní. Hnojíme speciálním hnojivem na orchideje – dodržujte prosím pokyny výrobce.

Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/czarny-storczyk-uprawa-pielegnacja-cena-porady/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!