Víte, jak využít začátky jara? Zamávejte konci zimním časům a dejte zahradě novou tvář

zahrada

Před námi je spousta svátků a víkendů, o kterých si můžete užívat nádherné prostředí zahrady. Právě teď nastal ten nejlepší čas pro vylepšování a budování. Sice ještě bude trošku zima, ale ve správný čas a trochou té práce, se zahřejete. Využijte těchto chladnějších dnů, než přijdou dlouhodobá vedra!

Některé úpravy jsou sice zdlouhavé, ale stojí zato. Pokud se pustíte do přístřešku, budete moci grilovat a opékat i za deště. Postavte si terasu, nebo si dejte práci s chodníčky, které dodají ten pravý šmrnc pro vzhled vaší zahrady.

Chodníčky a cestičky, kam pak nás zavedou?

Pokud si lámete hlavu s tím, čím vůbec začít, tak nejjednodušší jsou právě chodníčky. Je to jeden z mála prvků, které se opravdu hodí na každou zahradu a uvedou vás do chodu.

Taková pěkná upravená cesta k brance není k zahození. Nebo pokud máte čistě jen zahradu, můžete si oddělit okrasné a plodné záhony. Udělejte si cesty mezi maliním, ostružiním nebo borůvkami. Nebo od chatičky k druhému konci zahrady. Styl je jen na vás. Pokud budete chtít cestičku, ale nemáte moc peněz, můžete si pomoci i jinak.

Určitě je okolo vás les. Běžte místo na lov hub, na lov kamenů – placáků, jak já říkám. Pak už jen stačí urovnat zem a kameny položit. Takto si můžete udělat i schody z chaloupky ven.

Zídky, zídky, ach ty zídky

Ano, nic jednoduchého. Je spousta zahrad, které mají zídky ze zabetonovaných kamenů, ale mě osobně se tento styl nikdy moc nezamlouval. Pokud jste šikovní, postačí vám malé kameny s různými tvary. Na zahradě si ze záhonů ještě nasbírejte malé kamínky do kýblů. Tam, kde chcete postavit zídku, si zeminu budete muset upravit tak, abyste měli mírný sklon. Tak, aby se zídka “ položila “ na záhon.

A pak na sebe kameny skládáte tak, aby do sebe zaklesly a neprotékala hlína. Malými kamínky vyplníte mezery a až zídku dostavíte, jen přihrnete hlínu a zatěsnáte. Jsou i jiné zídky a záleží pouze na vašem vkusu, penězích a ochotě se tomu věnovat.

Jak zlepšit vzhled záhonů?

Asi si říkáte, že záhony jsou dobré a nepotřebují nic než pohnojit. Ale vždy je co vylepšovat. Vezměte si třeba palisády. Jsou dřevěné, plastové, betonové a kamenné. Teď se musíme zamyslet nad tím, jak často budete chtít měnit vzhled a kde sečete trávu.

Vezměme si dřevo. U něj hrozí, že za dva tři roky vám uhnijí spodky a navíc jej snadno rozcupujete strunovou sekačkou. Plastové výrobky uvolňují do půdy škodlivé látky a navíc je opět poškodíte při sekání.

Beton vypadá elegantně a jen tak ho nezničíte. Ale přírodními vlivy začne zhruba po čtyřech letech pukat. A pak tu máme kámen. Nejen že ho seženete zadarmo v okolí, ale hlavně vydrží prakticky vše. Až na přírodní vlivy. I on po čase pukne.

záhon
Foto: Unsplash

Terasa jako centrum zahrady

Kdo by nechtěl terasu, že? Bývá místem, kde si můžete na sluníčku vychutnat kávu a poslouchat zpívání ptáčků. Teda, pokud jste na vesnici. Ale i tak se na dvorku u domku bude vyjímat. Před nakoupením materiálu, se podívejte na kvalitní a odolný materiál. Záleží hlavně na tom, jak často na terase budete a co na ní chcete dělat.

Obvykle je lepší nechat stavbu na odborníky, ale základní terasu zvládne každý kutil. Ale jak říkám, za zeptání člověk nic nedá. Takže, běžte se pozeptat zkušenějších a až budete stavět, zachovejte klidnou hlavu.

Na konec doporučuji toto. Nikdy nezapomeňte na údržbu a to nejen u dřevěných ploch!

Zdroj: ireceptar, vlastní nápady autorky 

Náhledové foto: Unsplash

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.