Sukulenty vyžadují speciální substrát. Požadavky na zálivku jsou proto jiné

Sukulenty

Sukulenty si umí poradit s takovými podmínkami, při jakých by jiné rostliny zaručeně nepřežily. Zvládnou dlouhodobé sucho a neplodnou půdu. Pokud je tedy pěstujeme, je třeba pořídit jim speciální substrát, který napodobuje zeminu, ve které rostou ve svém přirozeném prostředí. Jejich výhodou je to, že pěstování není náročné, ale liší se od pěstování jiných rostlin. Spousta pěstitelů ale stále tápe nad tím, jak je správně zalévat.

Sukulenty nechtějí častou zálivku

Pravidelné doplňování vody se vám vyplatí u pokojových květin, nicméně sukulenty nevyžadují častou zálivku. Zatímco odolají suchu, příliš mnoho vody jim nepropívá. Zaléváme je maximálně jednou za týden, v zimě pak méně často (jednou za měsíc). Zálivku omezujeme obvykle na konci října, což dá rostlinám znamení, že je načase přejít do vegetačního klidu. Současně je přesuneme do místnosti, kde je teplota 12 až 15 °C. Tento odpočinek jim může pomoci kvést a lépe prospívat ve vegetačním období.

Sukulent

Foto: Pexels

Čím méně vody, tím lépe

Pokud se vám podaří zapomenout na zálivku, obvykle se nic velkého nestane. Jednoduše je zalijete, až si zase vzpomenete. Dejte si ale pozor na to, aby jejich listy nezačaly vrásnit. V takovém případě už nebyly zality dlouho a návrat do dobrého stavu potrvá déle. Například v lednu a únoru nemusí byt zality vůbec. Zálivku obnovujeme v březnu. To můžeme přidat i speciální hnojivo určené právě pro sukulenty.

Přesazování – další důležitá péče o sukulenty

Sukulenty není třeba přesazovat každý rok. Děláme to podle potřeby, kdy je květináč už příliš těsný. U mladých rostlin je to jednou za dva roky, u starších pak klidně i jednou za pět let. Pokud naznáte, že je čas rostlinu přesadit, minimálně měsíc předtím ji nezalévejte. Proto se vyplatí přesazovat brzy na jaře, poté, co jsme kaktus nezalévali. Přesazujeme do substrátu určeného pro kaktusy a sukulenty. Tento substrát se skládá s drobných kamínku, které velmi dobře propouští vodu. Přesazování probíhá takto:

  1. Kaktus zabalte do role vyrobené z novin. Tím ochráníme své ruce před pichlavými trny.
  2. Takto můžete kaktus vyjmout z květináče.
  3. Setřepejte zeminu z kořenů a zkontrolujte jejich stav. Pokud objevíte poškozené kořeny, odstřihněte je vydezinfikovanými nůžkami.
  4. Kaktus nechte bez zeminy asi dva dny, díky čemuž se stihnou zahojit rány po odřezání poškozených kořenů.
  5. Přesaďte je do nádoby s mírně vlhkým substrátem.
  6. Po přesazení kaktus zalijeme až po dvou až třech týdnech.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/pielegnacja-kaktusow-podlewanie-i-przesadzanie-kaktusow

https://www.isotra.cz/blog/jak-presadit-orchidej-kaktus-nebo-monsteru-jarni-navod-na-nejoblibenejsi-pokojovky

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!