Léčivý koriandr: Jak na výsev na záhonu či parapetu

koriandr

Co dokáže potěšit? Možnost vlastního pěstování rostlin, které jsou nejen zdravé, ale i chutné. A ještě lepší je, když je možné pěstování venku i případně doma na parapetu. Mezi takové patří koriandr coby skvělá ingredience při vaření a přírodní antibiotikum na řadu zdravotních problémů. Poradíme, jak správně pěstovat koriandr, abyste se mohli těšit z vlastní sklizně.

Koriandr je známý pro své typické aroma i léčivé účinky. Pomůže zejména s trávením a také zlepšuje náladu. Už pro tento fakt, se vyplatí si ho pěstovat. Je rovněž skvělým kořením. Koriandru se také říká čínská petržel, je totiž nepostradatelnou ingrediencí zejména asijské kuchyně, ale v naší české se rovněž zabydlel. Výhodou je, že ho lze pěstovat venku i doma.

Výsev a pěstování na zahradě

Pokud budete pěstovat koriandr venku, tak nejprve záhon posypte substrátem či vyzrálým kompostem a zapravte ho do půdy. Semínka vysévejte hustě do hloubky 1 až 3 cm a do řádků od sebe vzdálených cca 20 až 30 cm. Ideální je polostinné místo, chráněné před prudkým poledním sluncem. Pro správné klíčení rostlina potřebuje dostatek vláhy. Koriandru se bude nejlépe dařit v propustné a spíše vlhčí půdě. Semínka by měla vyklíčit do 2 až 3 týdnů.

Po zasetí je třeba pravidelně zalévat, a to po dobu zhruba 3 týdnů, než semínka vzklíčí. Pak už není třeba vydatné zálivky, ale hlídejte, aby půda nebyla nikdy suchá. Záhon by měl být rovnoměrně vlhký. Pokud disponujete kvalitní půdou, koriandr zpravidla nemusíte hnojit.

čínská petržel

Foto: Pixabay

Domácí pěstování v květináči

Ideální je výsev od jara do podzimu. Zvolte dostatečně velký květináč, minimálně hluboký 25 cm a široký 45 cm. Ideální je substrát propustný, hlinitopísčitý s keramzitem na dně, do kterého dejte semínka. Zde platí, čím více semínek, tím více listů budete sklízet. Pak je překryjte ½ cm vrstvou zeminy. Květináč poté umístěte na slunné a vzdušné místo. Půdu je třeba udržovat vlhkou. Zalévejte do misky květináče, a to odstátou vodou mající pokojovou teplotu. Můžete požít i rozprašovač. Semena vyklíčí cca za 3 týdny. Jakmile stonky dorostou výšky 10 cm, můžete začít se sklizní. Po 2 až 3 měsících se růst zastaví. V letním období je dobré hnojit jednou za měsíc tekutým hnojivem.

Zdroj: novinky.cz, living.prima.cz

Náhledové foto: Pixabay