Jak je to se sklizní úrody? Co sklidit nyní a co nechat do zimy

zelenina

Koho by netěšila vlastní úroda? Máme radost, když se můžeme těšit z bohaté vlastní sklizně. Stačí jen dodržet zásady správné sklizně a skladování. Poradíme, co je vhodné sklidit nyní a co naopak nechat až do zimy.

Co sklidit nyní, než přijde mráz

Před příchodem prvních mrazíků je třeba sklidit dýně, melouny, které je třeba sbírat plně vyzrálé, tj. v době, kdy zasychá stopka. Tu však u plodu nechte, tím zvýšíte trvanlivost při skladování. Většina dýní vydrží po dobu několika měsíců, pokud je budete skladovat na suchém místě. Zimní odrůdy jablek a hrušek určené ke skladování se sklízí, když jsou rovněž plně vyzrálé, ale pozor! Nesmí být přezrálé, tj. v době, kdy jim začnou hnědnout jádra.

Lilky, rajčata, papriky sklízejte v době, když jsou dobře vybarvené, tj. plně zralé. Dozrávající plody nechte venku tak dlouho, jak jen to umožní počasí. Jakmile přijdou první mrazíky, teplomilné rostliny ihned zničí. Před těmi nejlehčími mrazíky je možné rostliny chránit důkladným obalem v podobě netkané bílé textilie. Plody, které už dorostly, ale ještě nejsou vybarvené, vám dozrají v teple doma. Ideální je, pokud je necháte v kartonové krabici, do které vložíte i pár hrušek nebo jablek, díky čemuž se urychlí dozrávání.

 

Jak na sklizeň cuket a okurek

Cukety a okurky nesnesou mráz. Jde však o zeleninu, u které se sklízí plody nezralé, což může být jistou výhodou. Dlouhodobě je nelze skladovat, ale v lednici vydrží několik dní. Obdobně jsou na tom fazolky pěstované pro sklizeň nezralých lusků, které ovšem na rozdíl od okurek a cuket lze velmi snadno zamrazit, aniž by utrpěla jejich konzistence a chuť.

brokolice

Foto: Pixabay

Se sklizní otužilé zeleniny netřeba spěchat

Lehký mrazík nezničí hrášek, jakožto saláty, čekanku či špenát. Můžete je ponechat na záhonech, dokud nepřijde silnější mráz. Sklizeň lez prodloužit ochranou v podobě netkané textilie. Čínské zelí, brokolice, cibule či tuřín snesou bez újmy teploty až do -6 °C.

Pokud pěstujete mrkev, pastinák, černý kořen či křen, tak pod nastýlkou listí nebo slámy zůstanou kvalitní i po příchodu prvních mrazů. Jedná se o zeleninu, kterou můžete sklízet po celou zimu do doby, než napadne sníh či nepromrzne půda.

Naopak kadeřavé kapustě zima vůbec nevadí a po přejití mrazem vyniká ještě lepší chutí. Obdobně je na tom i pórek či růžičková kapusta.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay