Aby růže bez potíží přečkaly zimu, pohnojte je směsí růže a popela. Důležitý je přesný poměr i termín aplikace

růže

Aby růže bez potíží přečkaly zimu, pohnojte je směsí růže a popela. Důležitý je přesný poměr i termín aplikace. Růže, stejně jako všechny ostatní rostliny, potřebují ke svému růstu správnou výživu. I když v létě možná krásně kvetly, potřebují další živiny, aby se připravily na zimu.

Pomáhá je posílit a zvýšit jejich odolnost vůči mrazu, škůdcům a chorobám. Správná výživa také zajistí, že růže vstoupí do období vegetačního klidu v dobrém zdravotním stavu, což připraví půdu pro silný růst na jaře následujícího roku.

Hnůj a dřevěný popel

Velmi dobře se pro tento účel osvědčila kombinace dobře uleželého hnoje a dřevěného popela. Zde se dozvíte, jak toto organické hnojivo připravit a aplikovat. Budete potřebovat:

  • Jeden kilogram částečně zkompostovaného hnoje
  • Jeden šálek nespáleného dřevěného popela

Vložte dobře uleželý hnůj do kbelíku o objemu 10 litrů, přidejte vodu a naplňte jej téměř po vrch.
Směs důkladně promíchejte a postupně za stálého míchání přidávejte popel ze dřeva. Směs nechte louhovat přibližně týden. Během této doby se živiny z hnoje a dřevěného popela vyluhují do vody a vytvoří silné tekuté hnojivo.

Foto: Pixabay

Ředění a aplikace hnojiva pro růže

Před použitím hnojivo zřeďte vodou v poměru 1:2. To znamená, že jeden díl směsi hnojiva by měl být naředěn dvěma díly vody. Na každý metr čtvereční půdy kolem růží použijte jeden kbelík takto zředěného roztoku. A kdy živiny růžím dopřát? Nejpozději do poloviny října.

Metoda minerálního hnojení: Superfosfát a síran draselný

Pokud dáváte přednost minerálním hnojivům, můžete své růže vyživit také směsí superfosfátu a síranu draselného. Připravte si:

  • 25 gramů superfosfátu
  • 10 gramů síranu draselného

Do 10 litrů vody přidejte uvedené množství superfosfátu a; síranu draselného. Směs důkladně promíchejte, aby se minerály ve vodě rovnoměrně rozpustily.

Minerální hnojivo hojně nalijte na půdu, kde rostou vaše růže. Po aplikaci oblast zalijte, aby minerály lépe pronikly až ke kořenům.

Zdroj: https://www.levnepostriky.cz/aktuality/navod.ako.vypestovat.krasne.ruze.a.chranit.ich.pred.chorobami.a.skodcami, https://www.pasti.cz/blog/horka-sul-jak-pouzit-na-thuje/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)