Rez hrušňová: houbové onemocnění, za které může jalovec

Rez hrušňová

Možná už jste slyšeli o doporučení, že jalovec bychom neměli vysazovat v blízkosti hrušně nebo jiných ovocných stromů. Důvodem je právě rez hrušňová. Jedná se o onemocnění, které způsobí rezavění listů, ale také ztrátu plodů. Obvykle to funguje tak, že nemoc se z hrušně šíří na jalovec, kde přezimuje. Houba potřebuje k přežití živého hostitele, nepřežije na odumřelém rostlinném materiálu. Nejprve parazituje na hrušni, od ní se dostane na jalovec, kde přezimuje.

Co je rez hrušňová?

Toto onemocnění je způsobeno houbou Gymnosporangium sabinae (také známou jako Gymnosporangium fuscum). K dokončení svého cyklu potřebuje houba dva hostitele – jednoho, na kterém přežívá v zimě, a jiného na léto. Hrušeň, která je letním hostitelem, funguje jen jako mezihostitel. Hlavním hostitelem jsou jalovce. I když je prokázáno, že tato choroba se může vyskytovat pouze v oblastech, kde jsou oba stromy, vzdálenost mezi nimi je veliká. Nemoc se tak dokáže přenášet na několik kilometrů (uvádí se až 6 km). Obecně ale platí, že minimální vzdálenost by měla být 200 metrů mezi oběma stromy, protože to je pak riziko nákazy nízké.

Rez hrušňová

Foto: Pixabay

Jak poznat rez?

Rozpoznat toto onemocnění není příliš složité. Projevuje se totiž zejména rezavými skvrnami na listech. S postupem času získávají skvrny nahnědlou barvu. Na jalovci onemocnění poznáme tak, že se brzy na jaře vytváří černé výrůstky, obvykle po dešti nebo silné rose. Tyto výrůstky mají tvar rohů a jsou pokryty oranžově hnědou hmotou, která má konzistenci želatiny.

Co dělat proti chorobě?

Dobrým opatřením je prevence. Vysaďte proto jalovec a hrušeň v dostatečné vzdálenosti od sebe (minimálně 200 metrů). Stromy můžete chránit také postřikem proti strupovitosti. Pokud už strom nakažený je, můžete ostříhat z jalovce všechny napadené větve a spálit je. Slabinou této houby je, že jakmile se usadí na stromě, obvykle jej nelze znovu infikovat.

Zdroje info:

https://academic-accelerator.com/encyclopedia/gymnosporangium-sabinae

https://www.dumazahrada.cz/clanek/na-kterych-stromech-prezimuje-rez-hrusnova-20220925.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!