Teploměr v udírně jako skvělý pomocník

Teplota uzení

Už máte vyuzené nějaké ty dobroty na Vánoce? Pokud ne, pak nastal optimální čas. My se proto v následujících řádcích zaměříme právě na uzení, a to konkrétně na teplotu kouře, která je nesmírně důležitá. V podstatě existují tři základní alternativy uzení, jež se rozdělují podle teploty kouře. Bez kvalitního teploměru se tedy neobejdete. Většinou se kupuje tradiční potravinářský teploměr mající čidlo uvnitř udírny a samotný budík ukazující hodnoty venku. Jak to tedy vlastně s teplotami pro uzení je?

Uzení studeným kouřem

V první řadě zmíníme uzení studeným kouřem. Tradičně se takto udí za teplot do 15 do 30 °C. Maso se musí před uzením dokonale vysušit. Počítat musíte s tím, že celková doba uzení se většinou pohybuje v řádu dnů, až dokonce týdnů. A jaké suroviny se tímto způsobem udí? Nejčastěji především šunka. Jinak se také může jednat o některé salámy, případně i klobásy a jiné potraviny. Uzení za studena je technologicky nesmírně náročné a realizují jej jen opravdu zkušení uzenáři.

Maso na uzení

Foto: Radek Štěpán 

Uzení teplým kouřem

V tomto případě se maso udí při teplotách od 45 do 70 °C. Doba uzení se standardně pohybuje od 12 do 20 hodin. Záleží na konkrétním druhu masa. Optimální je ho před uzením ohřát na teplotu kolem 60 °C. V domácích podmínkách se toto uzení prosazuje zřejmě nejčastěji a výsledné vyuzené maso má výraznou vynikající chuť a také aroma. O čemž se ostatně sami přesvědčíte.  

Uzení horkým kouřem

Poslední tradiční ty uzení. Teplota se při něm pohybuje od 60 do 95 °C. Udí se přibližně od 8 do 12 hodin. Pokud budete udit předvařenou šunku či klobásy, pak postačí pouhé 2 až 3 hodiny. U takto vyuzených potravin ale počítejte s mnohem nižší dobou trvanlivosti. Přesto by ale výsledné produkty měly být chuťově jedinečné nesrovnatelné s těmi, jež koupíte v některém ze supermarketů.

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.