Trháte ovoce na vlastní zahradě? Čekejte komplikace – letos může od státu přistát i vysoká pokuta

Pokuta, ovoce, zákon, tip, trik

Trháte ovoce na vlastní zahradě? Čekejte komplikace – letos může od státu přistát i vysoká pokuta. V posledních letech se domácí zahradničení a pěstování ovocných stromů těší velké oblibě. A začínají s ním mnohdy i ti, které by to ještě nedávno vůbec nenapadlo. Neuškodí si proto připomenout některá rizika.

Ovoce „přes plot“ není vaše

Právní spory o vlastnictví ovoce mezi sousedy nejsou neobvyklé. Obvykle platí, že pokud se kmen stromu nachází na vašem pozemku, jste vlastníkem stromu a jeho plodů vy. Komplikace však nastávají, když větve přesahují na sousední pozemky. Podle právního precedentu a běžné praxe v mnoha jurisdikcích patří ovoce, které přirozeně spadne z převislé větve na sousední pozemek, vlastníkovi tohoto pozemku, nikoli vlastníkovi stromu. A totéž platí o listí. Ovšem je-li ovoce ještě na větvích, patří majiteli stromu. Kočkopes? Tak trochu.

Foto: Pixabay

Právo na sklizeň

Sbírání ovoce přímo z větví, které přesahují na váš pozemek, se tedy sice může zdát spravedlivé (už třeba vzhledem k výše zmíněnému pozdějšímu opadu listí), nicméně z právního hlediska se jedná o krádež, pokud se kmen stromu nachází na pozemku vašeho souseda. To může vést ke značným pokutám.

Chtějte vše písemně

Na sběru se samozřejmě můžete také dohodnout. Takové dohody mohou zabránit právním problémům a podpořit dobré sousedské vztahy (a vyplatí se chtít vše písemně – pro jistotu). V případech, kdy diskuse selžou, může být nutná mediace nebo právní poradenství. A pozor si dejte i na změnu majitele pozemku. To, co vám například u starého souseda prošlo, už se nemusí líbit třeba jeho vnukům. A pokud by vše takříkajíc dotáhli až na obecní úřad (či před soud), mohly by na vás čekat desetitisícové pokuty. Bez legrace. A to třeba jen za pár utržených jablek. Proto je rozhodně dobré o této možnosti vědět.

 

Zdroj: https://faei.cz/poradna-jablko-spadle-na-souseduv-pozemek-uz-nechtejte-zpatky/, https://faei.cz/poradna-se-sousedy-je-lepsi-se-domluvit-nez-soudit/?_gl=1*1oxew1*_ga*MjA4NjU5MTQ1Ny4xNzE3MTMxNTA0*_ga_6DWY0P1NSN*MTcxNzEzMTUwMy4xLjEuMTcxNzEzMTY0MC4wLjAuMA, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pada-ovoce-z-vaseho-stromu-k-sousedum-podle-noveho-zakona-je-jeho-216955

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)