Pokojovky na severní parapet: Těmto se tu bude dařit

Pokoj s okny obrácenými na sever je noční můrou každého milovníka květin. Naštěstí existují i druhy, kterým se bude skvěle dařit i při těchto podmínkách. Potěší zejména nádhernými listy, ale některé tu čas od času i vykvetou.

Břečťan má rád stinná místa

Snadno se pěstuje a dobře roste na stinných nebo polostinných místech. Pouze jeho panašované odrůdy vyžadují trochu více světla pro plné zbarvení. Ovšem pamatujte si, že v zimě má břečťan rád chlad (okolo 15-18 °C), jinak brzy uhyne. Velmi vstřícný je naopak k řezu, ten mu nevadí v žádné části roku.

Klívie toleruje stín i zakouřené prostředí

Ano, má sice ráda světlo, ale přímé slunce nikoli. A docela dobře toleruje i znečištěné ovzduší třeba od cigaretového kouře. Vyžaduje šetrnou zálivku, zimní odpočinek a včasné odstraňování starých květů.

Monsteře se na severu daří dobře

Monstera pochází z tropických lesů Jižní a Střední Ameriky, takže má ráda vysokou vlhkost. Roste rychle, což je třeba brát v úvahu při výběru vhodného stanoviště – problémem bývají zejména mohutné vzdušné kořeny. Ty však nikdy neodstraňujte, nechcete-li jí ublížit. Naopak její růst podpoříte tím, že je zastrčíte do květináče nebo do podmisky s vodou.

Foto: Pixabay

Lopatkovec ocení chlad, ale nedostatek slunce mu nevadí

Lopatkovci se bude dobře dařit zejména v nevytápěné ložnici, obrácené směrem na sever. Teplota však nesmí být nikdy nižší než 16 stupňů Celsia. Má rád vlhký vzduch, jinak konce jeho listů hnědnou. Kvetení podpoříte mírnou zálivkou a hnojením pro kvetoucí rostliny. Květy vydrží krásné i několik týdnů.

Fuchsie má ráda stín, slunce vůbec ne

Fuchsie pocházejí z vlhkých a chladných horských lesů Střední a Jižní Ameriky a Nového Zélandu, kde tvoří tzv. pozemní patro pod stromy. Cítí se dobře ve stínu nebo polostínu a to i při pěstování na balkoně. Pokud ji nepřistíníte, rychle o ni přijdete.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)