Hřib dubový už roste: První plodnice jsme sbírali v trávě a byly úplně červivé

Hřiby dubové

Léto pomalu začíná a s ním také hlavní houbová sezona. Objevovat se už dokonce začínají první hřibovité houby. My jsme vyrazili na houby včera a nevrátili jsme se s prázdnou, což jsem považoval za velký úspěch a radost. Konkrétně jsme se vydali na houby nedaleko obce Rusava ve Zlínském kraji. Ráno pršelo, takže v lese zůstala nějaká vlhkost a bylo patrné dusno. Když ale člověk našlapoval, cítil, že ke správnému růstu hub by mělo být určitě mnohem více vlhko.

Zpočátku to vypadalo, že nenajdeme nic

Když už houby skutečně rostou, setkáváme se s různými plodnicemi již na okrajích lesa. Asto jde o špičky travní, případně holubinky či další houby, které lidé tradičně až tolik nesbírají. Nyní jsme nenašli dobrý kilometr kromě starých plodnic březovníku fakticky vůbec nic. Relativní sucho naznačovalo, že v lese toho moc nebude.

První hřib kovář a malý hřib dubový

První plodnicí, na kterou jsme narazili, byl hřib kovář. Jednalo se o velmi malý hříbek, který už měl pomalu rozvinutý klobouk a byl trochu rozpraskaný. Z horní části vypadal jako hřib dubový, nicméně pohled na třeň a rudé rourky hovořil jasně. Krásný nález, který ale nestál za sběr, proto jsme tuto houbu ponechali lesu. Následně už byla procházka zase o něco veselejší. Nalezli jsme totiž na stráni první hřib dubový. Rozpraskaný byl ještě více než hřib kovář, ale po roce jsem zase ucítil krásnou hřibovitou vůni.

Hřib kovářHřib kovář: Foto Radek Štěpán

Největší úlovky na louce

Nakonec to vypadalo, že odejdeme pouze s dvěma hříbky, nicméně na louce kousek dál od lesa jsme našli ještě další dva hřiby dubové. Plodnice už byly větší, nesjpíše tady vyrostly proto, že se na louku dostalo více vlhkosti.

Hřib dubovýHřib dubový: Foto Radek Štěpán

Maximální červivost je letní klasikou

Fakt, že jsme použili pouze zlomek z celých plodnic hub, byl jasný už předem. První letní houby jsou neskutečně červivé. Ostatně přesvědčit se můžete na fotografii. Tak jako tak jsme ale slavili úspěch a měli radost. To už samo o sobě stálo za to.

Extrémní červivost prvních hřibůExtrémní červivost prvních letních hřibů: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor

Hřiby dubové: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.