Už rostou, zužitkování hub je jednoduché: Skvělá domácí houbová omáčka

Domácí houbová omáčka

Milujete houby na různé způsoby? Aby ne, vždyť jejich chuť je unikátní a srovnávat ji s jinými houbami pěstovanými průmyslově nebo v domácnosti není na místě. A to jsou třeba žampiony nebo hlíva naprosto skvělé. My jsme našli letošní první kvalitní hřibovité houby, a tak jsme připravili skvělou jednoduchou domácí houbovou omáčku. V následujících řádcích se s vámi podělíme o recept. Jak tedy uvařit skvělou houbovou omáčku?

Kvalitní houby jako základ a minimum ingrediencí

Přesně tak, nejdůležitější ingrediencí jsou bezesporu houby. My jsme měli k dispozici hřiby kováře a také hřiby dubové. Použili jsme i kousek muchomůrky růžovky. Ta je do omáček vynikající, ale aktuálně v našich končinách až tolik neroste. Na přípravu houbové omáčky jsme tedy potřebovali:

  • houby,
  • 1 kelímek 12% smetany,
  • cibuli,
  • majoránku,
  • 1,5 lžíce oleje,
  • trocha hladké mouky,
  • trochu soli.

HoubyFoto: Radek Štěpán

Houby je nutné důkladně podusit

V případě hřibu kováře to platí několikanásobně. Houba je hůře stravitelná, a tak se musí dlouho dusit. My jsme houby dusili 30 minut. V první řadě jsme ale osmahli cibulku a až pak houby přidali a podlili vodou. Následně už se houby dusily. Po zmíněné době jsme do hub přidali trochu smetany a do zbytku zapracovali mouku. I tento zbytek smetany pak šel k houbám. Přidali jsme nadrobno nakrájenou čerstvou majoránku ze zahrady, nicméně hodila by se i sušená. Pak už nám omáčka houstla a nezbylo než přisolit. Samozřejmě podle chuti.

S knedlíkem, nebo s polentou?

Na tuto otázku už si můžete odpovědět sami. My jsme servírovali polentu. Jinak se tato omáčka hodí také s těstovinami. Ideální přílohou je vejce. Můžete ale volit i hovězí maso. Příprava pokrmu se ale logicky prodlouží.

Zdroje info: Autor

Domácí houbová omáčka: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.