Jak prodloužit trvanlivost marmelád: Želírovací cukr není třeba, v některých případech se vyplatí i zavaření

Broskvová marmeláda

Jak prodloužit trvanlivost džemů a marmelád – seznamte se s šikovnými triky. Z prázdnin u babičky si pamatuji hlavně nekonečný sběr ovoce, jak postupně dozrávalo, a výrobu džemů a zavařenin. Jako děti jsme musely pomáhat při obojím. Tehdy jsme kolikrát žehrali, co bych teď ale dala za vaření jahodové marmelády s babičkou. (Vím, že správně je to džem, marmeláda je jen z citrusového ovoce, ale stejně všichni říkáme marmeláda, že?).

Dnes mi zavařování přináší radost (žehrají pro změnu mí potomci – inu, dějiny se opakují), i když není zrovna nejlevnější a zabere spoustu času. Aby všechna vynaložená práce a peníze nepřišly na zmar, je potřeba postupovat správně a zavařeniny i vhodně skladovat. Praxe a moje babička mě naučily, tak vám povím, jak na to.

Pektin - džemy, marmelády

Foto: Pixabay

Proč se zavařeniny kazí

Jsou přece zavřené, tak jak je to možné? Odpověď zní jednoduše: zavařenina se zkazí, pokud se do ní dostanou různé bakterie, mikroby, spory plísní a podobně. Ty můžou už být přítomny v ovoci nebo nedostatečně čistých sklenicích, či se tam dostanou vzduchem, nedrží-li víčko pevně. Vzduch zároveň umožní jejich pomnožení. Ve správně uzavřené sklenici se vytvoří vakuum a jejich množení zamezí. Dalším faktorem, který napomáhá růstu plísní a jiných „kazičů“ je teplo a vlhko, případně kolísání teploty. Světlo zase způsobí změnu barvy zavařeniny. Znamená to tedy, že musíme dodržovat tyto zásady:

  1. Ovoce důkladně očistíme a prohlédneme je, musí být ve skvělé kvalitě. Všechny nakažené nebo poškozené kusy vyřadíme.
  1. Nádobí na přípravu zavařeniny použijeme rovněž bezvadně čisté.
  1. Sklenice a víčka vysterilizujeme buď povařením v hrnci s vodou, nebo v troubě, či v myčce na program s nejvyšší teplotou. Víčka i sklenice pak necháme důkladně oschnout na vyžehlené utěrce, měly by ale zůstat do plnění teplé.
  1. Uvařený džem ještě horký plníme do sklenic, dbáme, abychom si nepotřísnili okraje (zamazané otřeme hadříkem namočeným v horké vodě).
  1. Sklenice ihned uzavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru asi na 5 minut. Poté sklenice obrátíme a necháme zcela vychladnout.
  1. Cukr je skvělý konzervant, ale pokud chceme džem méně sladký, je vhodné jej ještě zavařit 20 minut na 80 °C jako běžné zavařeniny.
  1. Po vychladnutí sklenice označíme rokem vzniku a druhem ovoce.
  2. Zavařeninu uložíme nejlépe do suché a chladné spíže nebo dobře větraného sklepa a do tmy. Pokud máme světlou spíž, tedy do uzavřené skříňky.
  3. Džemy jsou nejlepší několik měsíců po uvaření, potom již postupně ztrácejí na chuti i vůni. Přesto kvalitní džem při dobrém skladování vydrží i dva roky. Jakmile však sklenici otevřeme, musí už do lednice a je vhodné ji co nejdříve spotřebovat.

Chemické konzervanty

Obsahují je různé želírovací prostředky nebo cukry – například kyselina sorbová, nebo kyselina benzoová (Petol), který se používal na poprášení zavařeniny. Dnešní trendy ale velí zavařovat přírodní cestou. Tak ať se vám dílo podaří a přináší vám radost!

Zdroje: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/marmelady-pro-zacatecniky-jak-se-zavaruje-se-spetkou-soli-a-ma-se-pouzivat-cukr.A170724_151526_dobra-chut_ape, http://www.milujizavarovani.cz/cs/temata/show/dzemy-a-marmelady/23-zakladni-postup-trvanlivost-a-skladovani/, https://www.zbozi.cz/magazin/c/zavarovani-tipy/, https://hradec.rozhlas.cz/vite-jaky-je-rozdil-mezi-dzemem-a-marmeladou-obe-pochoutky-ale-musime-spravne-8063908, https://www.nutriadapt.cz/zajimave-cteni/serial-o-uchovavani-potravin-dzemy-zavareniny-a-ty-ostatni-1-dil

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)