Lobelka: rostlina, jejíž semínka můžete sbírat a napřesrok použít

Lobelka

Lobelka je rostlina, kterou pěstujeme jako letničku. Ideální čas pro její výsev je únor až začátek dubna. Tyto rostliny potřebují plné slunce nebo částečný stín, minimálně však 3 hodiny plného slunce denně. Vzhledem k tomu, že rostlina poskytne obrovské množství květů, bude potřebovat také poměrně dost živin. Proto se do půdy hodí zapracovat kompost ještě před samotnou výsadbou lobelky. Tuto rostlinu můžete pěstovat také v nádobách.

Lobelka má malá semínka

Semínka rostliny jsou velmi malá, proto se s nimi hůře manipuluje. Naštěstí je před výsevem nemusíte nijak připravovat (máčení, stratifikace). Stačí je nasypat na povrch půdy a postavit na okenní parapet. Poté je jemně zasypte půdou. Půdu udržujeme neustále vlhkou, ideálně prostřednictvím láhve s rozprašovačem, aby semínka nebyla vyplavena vodou. Asi za 14 až 21 dní semínka vyklíčí, pokud je máte při teplotě 21 až 24 °C. Do zahrady je přesazujeme, když dosáhnou výšky 5 až 10 cm v rozestupech asi 10 cm od sebe.

Lobelia

Foto: Pixabay

Odolnost vůči mrazu

Mladé sazeničky nedokážou odolat mrazu. Proto pro jejich výsadbu volíme období, kdy už mrazy nehrozí. V našich podmínkách je to obvykle druhá polovina května, přizpůsobte se aktuálnímu počasí. Dospělé rostliny budou tolerovat pouze mírné mrazy. Pokud tedy očekáváte mrazíky, je dobré postarat se o ochranu svých rostlin.

Sběr semínek lobelky

Pokud chcete sesbírat semínka této úžasné rostliny, budete je muset nechat na rostlině i po odkvětu. Teprve hnědé a uschlé květy mohou poskytnout zralá semínka připravená k zasetí v následující sezóně. To, že jsou semínka správně vyzrálá, poznáte tak, že vyzkoušíte, jak snadno z květiny vypadnou. Připravte si malou misku a do ní otočte květ uschlé lobelky směrem dolů. Pokud semínka snadno vypadnou, můžete je sbírat. Skladujte je v papírovém sáčku na tmavém, suchém a chladném místě. Nezapomeňte si na sáček poznamenat druh semínek a datum sklizně!

Zdroje info:

https://www.theseedcollection.com.au/growguide/lobelia

https://www.rhs.org.uk/propagation/seed-collecting-storing

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!