Sladký hrášek obohatí půdu o dusík: Nenáročné pěstování zvládne každý

hrách

Hrášek roste takřka úplně sám, k tomu obohatí půdu o dusík, který pak využití další rostliny. Kromě hrášku dřeňového, můžete vyzkoušet hrách cukrový.

Hrášek je sladký, díky čemuž je chutný. Jeho pěstování není náročné. Bez problému se může do pěstování pustit i úplný začátečník. K tomu netřeba jen pěstovat klasiku v podobě dřeňového hrášku, ale třeba zkusit hrách cukrový, jenž se konzumuje v podobě ještě nezralých, celých křehkých lusků. Zrnka se nevylupují.

Volba vhodné odrůdy

Na výběr je mnoho odrůd raných i pozdních. Záleží také na tom, zda chcete zvolit tradiční hrách dřeňový, nebo právě méně obvyklý cukrový. Klíčivost si semena uchovávají po dobu 2 až 3 let.

Příprava záhonu a správný výsev

Hrách je zcela nenáročný na půdu, jen mějte na paměti, že mu nesvědčí půda studená, mokrá, ani příliš suchá. Výsev semen se provádí nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm. Jednotlivá semena umísťujte po jednom do hloubky zhruba 5 cm. Semínka zakryjte vrstvou zeminy, plochu mírně přimáčkněte.

Péče o hrášek

Jde vskutku o nenáročnou rostlinu. Vzešlé rostliny jsou odolné a snesou i mírný mráz. Hrách nejlépe prospívá při teplotě okolo 15 °C. Nepotřebuje ani zalévat příliš často. Aby lusky byly však dostatečně šťavnaté, nesmí půda zcela vyschnout. Záhon je třeba pravidelně zbavovat plevele a okopávat. Hrášek nepotřebuje ani přihnojování. Rostlině můžete připravit oporu, kdy stačí po stranách záhonu zapíchat laťky a mezi nimi natáhnout několik řad provázků či pletivo.

hrášek

Foto: Pixabay

Zajímavosti o hrášku

Pokud kořeny na konci sklizně nevytrhnete ze země a odstraníte pouze nadzemní část, bude z předchozí přítomnosti hrachu v záhonu profitovat letní zelenina, jako jsou rajčata, brokolice, okurky apod. Rostliny tak budou moci využít dusík nashromážděný v hlízách. Je třeba tomu i přizpůsobit režim hnojení. Hrášek lze pěstovat společně s ředkvičkami, kukuřicí, salátem, mrkví, cuketami, kedlubnami. Naopak nevhodnými sousedy jsou brambory, rajčata či fazole.

Jedlé jsou i jemné, smetanově bílé květy hrachu setého, které svou chutí hrášek připomínají. Můžete je použít jako jedlou ozdobu salátu či obložené mísy.

Zdroj: lidovky.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay