Okouzlující motýlí keř: Neutrácejte za sazenice a snadno si ho namnožte sami

motýlí keř

Komule Davidova neboli motýlí keř je ozdobou každé zahrady. Pokud tento keř máte na své zahradě a rádi byste si komuli rozmnožili či chcete obdarovat své známé, tak množení je vhodné nyní na podzim. Prozradíme vám možnosti, jak si tento keř můžete snadno namnožit sami.

Komule Davidova aneb motýlí keř

Keř, kterému se poslední dobou dostává opět více pozornosti. U nás se mu daří dobře. Keř zaujme svými výraznými homolemi květů, které jsou lákadlem pro motýly a hmyz. Květenstvím se však druh od druhu mírně liší. Existuje okolo stovky různých druhů a velké množství kultivarů. O to více potěší, že motýlí keř si můžete sami namnožit, ať už svůj druh na zahradě, sousedův, známého a takto se vzájemně obohatit. Není třeba utrácet za nové sazenice.

Dekorativní a nenáročný keř

Jedná se o nenáročný keř, který bez problému zvládá i vyšší polohy. Jeho pěstování není náročné. Motýlí keř má rád na živiny bohatou půdu a chráněné stanoviště. V našich podmínkách sice v zimě zpravidla promrzne, ale na jaře opět obrazí a vyhání nové výhony. Zkrátka i když ho v zimě ožehne mráz, vždy se z toho na jaře vzpamatuje. Dokonce v Německu a Rakousku se občasně šíří i do volné přírody.

Komule Davidova

Foto: Pixabay

Podzimní množení motýlího keře

Nyní na podzim je možné odebrat z komule dřevité řízky. Je třeba učinit pouze na podzim. V případě této okrasné dřeviny se už nedoporučuje odběr provádět během zimy díky silnému promrzání keře. Z rostliny je možné odebrat celý výhon, který se rozdělí na několik řízků. Zpravidla se delší výhon rozdělí na řízky po 3 až 4 pupenech. Olistěné se nechají jen na konci řízku.

Pro lepší zakořenění je vhodné použít práškový řez či tekutý stimulátor. Takto odebrané a ošetřené řízky je třeba zapíchat samostatně či ve svazku do vlhké rašeliny, a to do dvou třetin jejich délky. Vhodným místem k uchování řízků je sklep, chodba nebo jakékoli místo v bytě či na zahradě, kde se teplota pohybuje v rozmezí 6 až 8 °C.

Na jaře pak budou řízky připravené k zasazení, a to jak na přechodné či už konečné stanoviště. Ze začátku je nutné zajistit vysazeným řízkům dostatek vzdušné vlhkosti. Z tohoto důvodu je lze zasadit pod folii.

Zdroj: ireceptar.cz, modernizahrada.com

Náhledové foto: Pixabay