Dub letní a zimní: poznat rozdíly mezi nimi je jednoduché

Dub

Dub je opravdu impozantní strom, který může za rok porůst až o 40 cm. Své plné výšky až 20 metrů může dosáhnout za 200 let. Pokud máte již vzrostlý strom, může vás zajímat, jestli se jedná o dub letní (Quercus robur) anebo dub zimní (Quercus petraea). Oba dva od sebe můžete jednoduše rozlišit, a to podle listů. Nezáleží na tom, jestli jsou tyto listy zelené, nebo již seschlé a spadané. Dalším způsobem, jak to zjistit, jsou žaludy.

Který dub to je?

Rozhoduje délka řapíku listů. Dub letní má velmi krátký nebo někdy vůbec žádný řapík, zatímco dub zimní jej má dlouhý 3 cm. Pokud máte k dispozici žaludy, můžete svůj strom poznat i podle nich. U dubu letního mají žaludy dlouhou stopku, za kterou visí, u dubu zimního není žádná stopka nebo jen velmi krátká.

Dub

Foto: Pexels

Znáte duběnky?

Duběnky jsou malé hnědé kuličky, které se vyskytují pouze na dubu letním. Jedná se tedy o další poznávací znamení dubu. Nejedná se o ovoce ani oříšek. Duběnka vzniká tak, že vosička naklade vajíčko na spodní stranu listu dubů. Z tohoto vajíčka se za určitý čas vylíhne larva, která se dále zdržuje na stromě. Vzhledem k chemické reakci, kterou má larva se stromem vzniká malá kulička. V ní se larva schovává až do dospělosti.

Jak se dub rozmnožuje?

Je to poměrně zdlouhavá činnost – strom musí mí minimálně 50 let, než se začne rozmnožovat. Poté ale můžeme počítat s tím, že z každého žaludu se může vyvinout nový strom. Jen si představte, kolik žaludů strom vyvine každý rok. To je obrovské množství nových potenciálních dubů. Žaludy ale slouží také jako krmivo pro zvířata, jako jsou divoká prasata, ptáci nebo třeba veverky. Aby zvířata nezkonzumovala všechny žaludy, odvádí pozornost.

Jak dub chrání své žaludy?

Protože žaludy jsou oblíbenou pochoutkou divoké zvěře, je zajímavé, že se může sám rozmnožovat (bez zásahu člověka). Jak to dělá? Kouzlo spočívá v tom, že jednou za čas urodí strom obrovské množství žaludů. Ptáci si je proto chtějí schovat do zásoby na dobu, kdy nebudou mít tolik potravy. A tak je zahrabou. A tím vlastně napomáhají tomu, aby žaludy mohly začít růst. V roce, kdy strom vyvine toto obrovské množství žaludů, obvykle nemá žádný růstový přírůstek.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/dab-szypulkowy/

https://zoom.iprima.cz/priroda/poznate-dub-letni-od-zimniho-jde-celkem-snadno

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!