Kontrola uskladněné zeleniny a ovoce: Pozor na škůdce, choroby i změnu teploty

zelenina

V zimě je třeba zkontrolovat uskladněnou zeleninu. Tato činnost by se měla provádět pravidelně. Jedině tak lze předejít k znehodnocení úrody. Na co si dát pozor? Jaké teploty jsou vhodné pro skladování ovoce a zeleniny?

Nic se nevyrovná vlastní úrodě. Abyste se z ní mohli náležitě radovat, je třeba zajistit správné skladování, jakožto pravidelnou kontrolu. Samozřejmostí je, že se do skladovacích prostor nedostanou myši, hraboši a jiní nevítaní návštěvníci. Velkou pohromu můžou v lednu způsobit plži, především slimák největší. Proto je vhodné zhruba každé dva týdny zkontrolovat celou loňskou úrodu, včas odstranit výpěstky napadené, kusy nahnilé a jinak poškozené. Jedině tak uchráníte úrodu, stejně tak se neobejdete bez udržení optimální teploty a vlhkosti vzduchu.

Teplota a vzdušnost pro skladování ovoce a zeleniny

Optimální teplota pro skladování ovoce je v rozmezí 4 až 5 °C a relativní vzdušná vlhkost je 80 až 90 %. U zeleniny je lepší vyšší vlhkost a teploty vesměs nižší podle toho, o jaký konkrétní druh zeleniny jde. Díky vhodné vlhkosti a teplotě výrazně omezíte ztráty na kvalitě, jakožto na množství uskladněných výpěstků.

Košťálová a kořenová zelenina

Obdobné podmínky vyhovují i většině druhů kořenové a košťálové zeleniny. K tomu jim poklesy teplot mírně pod nulu zpravidla nevadí. V prostoru pro skladování cibule a česneku by měla být vlhkost výrazně nižší, a to okolo 60 až 70 %. Cibule snese i slabé zmrznutí, ale za předpokladu, že se s ní nebude manipulovat. Oproti tomu česnek nesmí zmrznout.

jablka

Foto: Pixabay

Samostatné skladování ovoce

Důležitá je nejen pravidelná kontrola úrody, ale i její správné skladování. Ovoce skladujte jinde než ostatní produkty, neboť přejímá cizí aroma a lehce podlehne plísni. Nikdy nemíchat jablka a hrušky, ale zásadně skladovat zvlášť. Ideální místo pro skladování je ve vzdušných bednách ve sklepě.

Pravidla pro skladování zeleniny

Přestože skladování zeleniny je o něco snadnější než v případě ovoce, je třeba dodržet několik základních pravidel. Převážná většina zeleniny potřebuje suché prostředí, nižší teplotu a pokud možno minimum světla. Kořenovou zeleninu je vhodné uložit do bedny s pískem či rašelinou. Díky tomu vydrží celou zimu. Česnek je nejlepší skladovat na vzdušném a suchém místě, ideálně v nádobě z PVC s uzavíratelným poklopem.

Zdroj: izahradkar.cz, zahradnidenik.cz

Náhledové foto: Pixabay