Oblíbená směs koření Čtyři druhy pepřů: proč tak trochu klame názvem a proč není možné červený pepř z ní koupit samostatně?

Oblíbená směs koření Čtyři druhy pepřů nechybí v kuchyni žádného milovníka dobrého jídla. A to z dobrého důvodu – vypadá skvěle a stejně dobře chutná. Pepř je jedním z nejpoužívanějších druhů koření na světě a bez něj si nedokážeme představit téměř žádné jídlo.

Kuličky pepře jsou plody tropického keře pepřovníku. Tento rod je v rostlinné říši jeden z nejbohatších, patří do něj až 2000 druhů bylin, keřů a vzácně stromů. Proto i pepřů, které používáme v kuchyni, je více druhů. A některé ani nepocházejí z pepřovníku. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Černý pepř

Je nejčastěji používaný. Celý jej dáváme do vývarů, mletý do omáček, polévek a ostatních jídel, kterým dodá štiplavou chuť. Drcený používáme na okořenění steaků nebo salátů. Černý pepř jsou nedozrálé kuličky pepřovníku, které se sklízejí, když první kulička v hroznu začne červenat. Následně se zapaří, až zčerná a potom usuší.

Bílý pepř

Používáme jej na ryby a jemnou zeleninu, do bílých omáček nebo polévek a také k sýrům. Má jemnější vůni, ale výraznější pepřové aroma díky tomu, že je zbavený nasládlé slupky. Jedná se o zcela zralý pepř, který se po sklizni, namočí, oloupe a poté usuší.

Zelený pepř

Na zelený pepř se sklízejí kuličky naopak zcela nezralé. Nejčastěji se nakládají do slaného nálevu nebo do octa, ale také se suší, je možno jej i mrazit. Naložený pepř je měkký a používá se celý do paštik nebo omáček. Sušený se přidává zejména do směsi Čtyři druhy pepřů.

Foto: Pixabay

Červený/růžový pepř

Na ten si musíme trochu posvítit:

  1. Nejvíce se s ním setkáme opět ve směsi Čtyři druhy pepřů. Tam se ovšem nejedná o pravý pepř, ale o plody pepřovce brazilského. Má nasládlou pryskyřičnou chuť a ve větším množství je jedovatý. Proto se používá jen ve směsích pepřů, kde plní i dekorativní funkci. Někdy jej koupíme také naložený. Tento nepravý pepř se také nazývá růžový a pokud byste ho používal samostatně, byl by jednoduše příliš toxický – proto ho lze koupit pouze ve směsi.

Ještě o červeném pepři

  1. Potkat lze také zcela zralé červené kuličky pepřovníku se nakládají do slaného nálevu nebo do octa stejně jako pepř zelený. Díky plné zralosti obsahují kuličky hodně fruktózy a mají nasládlou ovocnou chuť. U nás není příliš častý.
  1. Pravý červený pepř je vzácným druhem pepře, který roste jen na několika místech světa. Říká se, že je nejaromatičtější ze všech. Tento pepř zraje velmi dlouho na sluníčku a tak má ovocnou-květinovou chuť, najdete v ní jablka, lesní plody nebo šípkovou růži. Podle toho se odvíjí i jeho cena.

Zdroj https://www.bydlimekvalitne.cz/abeceda-pepru-ruzovy-zeleny-bily-kdo-se-v-nich-ma-vyznat

https://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/znate-vsechny-druhy-pepre/, https://fresh.iprima.cz/jak-na/tradicni-i-mene-zname-druhy-pepru-ktery-je-ten-nej, https://chillibag.cz/druhy-pepre/, https://www.koreni.cz/obchod/jednodruhove-koreni/nove-koreni-cele

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)