Proti mšicím bojujte pomocí některých rostlin – jakých přesně?

Mšice

Mšice jsou pohromou zahrad. Ale nejen tam, samozřejmě i rostlin, které máte v domácnosti. Jakmile se na rostlině objeví, umí ji úplně zdevastovat. A to tak, že z listů sají mízu, které zcela připraví o živiny. Stejně jako u všech jiných škůdců doporučujeme i u mšic bojovat preventivně. Prevence je totiž mnohonásobně lepší, než řešení vzniklého problému. 

Rostliny, které působí jako prevence

V případě, že na zahradu vysadíte některé druhy rostlin, můžete částečně zabránit výskytu těchto škůdců. Vysadit můžete ty rostliny a byliny, které mají silné aroma a mšicím nevoní. Například saturejka, bazalka, tymián, afrikány, máta či levandule. Lichořeřišnice může být také užitečná pod jabloněmi, kde ochrání nejen před mšicemi, ale také před vlnatkou. Avšak je třeba upozornit, že lichořeřišnice působí jako mucholapka pro mšice, proto ji potom ostříhejte a spalte. O úrodu lichořeřišnice nepřijdete, protože opět rychle vyroste. 

Lichořeřišnice
Foto: Pixabay

Připravte si účinný postřik

Na mšice si také můžete připravit postřik. Koupit můžete chemický postřik, ale pokud rádi řešíte tyto potíže přírodní cestou, bude skvěle fungovat také výluh z kopřiv. Připravte si desetilitrový kýbl a z jedné třetiny ho naplňte kopřivami. Ty pak zalijte vodou až po okraj a nechte louhovat přibližně jeden týden. Výluh občas promíchejte a po týdnu jej přefiltrujte. Poté smíchejte jeden litr výluhu se třemi litry vody a aplikujte na napadené rostliny. 

Kopřivy
Foto: Pixabay

Přilákejte slunéčko sedmitečné

Kdo by neznal krásné slunéčko sedmitečné? A věděli jste, že tento malý tvoreček vám může pomoci s eliminací škůdců, převážně tedy mšic? A jak tedy slunéčka dostat na vaši zahradu? V podstatě velmi jednoduše. Slunéčka sedmitečná přilákáte pomocí žlutých nebo bílých květin. Na nich jste si jich ve volné přírodě mohli všimnout. Například zmíněné afrikány, měsíček lékařský, fenykl, řebříček obecný, kopr a mnoho dalších. Lze však také na rostliny, keře a jiné, přivázat žluté stuhy, které na berušky působí jako mucholapka. Vyzkoušejte různé metody.  

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/rostliny-odpuzovani-hmyzu-lakani-opylovacu.A2024_102346_hobby-zahrada_mce, https://www.homeincube.cz/msice-aneb-zbavte-se-jich-provzdy-jde-i-pomoci-potravin-ktere-mate-bezne-doma/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)