Černý kořen neboli hadí mord: Brzy na jaře je vhodná doba na výsev do volné půdy

černý kořen

Černý kořen je významnou zeleninou zimního období. Jak jej pěstovat? A jak tuto zeleninu využít v kuchyni? A proč se mu přezdívá hadí mord?

Hadí mord španělský neboli černý kořen

Přezdívá se mu hadí mord španělský proto, že pravděpodobně pochází ze Španělska a používal se proti hadímu uštknutí. Chutí se tato zelenina podobá chřestu, ale daleko jej překoná svými dietetickými vlastnostmi. Jedná se o zeleninu vytvářející cca 30 až 40 cm vysoké listové růžice dlouze kopinatých listů tmavozelené barvy. V zemi narůstají tmavě hnědé kořeny válcovitého tvaru. Jsou silné okolo 3 cm a dlouhé 30 až 50 cm. Kořeny jsou křehké. Jedná se o mrazuvzdornou zeleninu.

Pěstování černého kořene

Pěstování je snadné, nikterak náročné. Semena jsou běžně dostupná. Přímý výsev se provádí do volné půdy, a to brzy na jaře. Vysévejte do řádků 30 až 40 cm a do hloubky 3 až 4 cm. Zelenině se daří prakticky ve všech oblastech, jen potřebuje dobře propracovanou půdu a slunné či polostinné stanoviště.

Rostlina potřebuje hluboko zpracovanou propustnou hlinitou půdu. Půda by měla být dobře zásobená živinami. V půdě nesmí být kameny, čerstvá chlévská mrva. Je třeba dbát na to, aby záhon nebyl přemokřený a rostlinu pravidelně okopávat. Mezi největší nepřátele černého kořene patří hraboši, kteří si rádi na zelenině pochutnávají. Co se týče skladování, tak je to obdobné jako v případě mrkve.

hadí mord

černý kořen – foto autor: Nova

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scorzonera_hispanica_W%C4%99%C5%BCymord_czarny_korze%C5%84_2016-05-02_01.jpg

Použití černého kořene v kuchyni

Černý kořen je chutnou a zdravou zeleninou pro dospělé i děti. V kuchyni se používá v syrovém stavu jako ingredience do salátů. Můžete ho však i tepelně upravit, obdobně jako vařený chřest a podávat ho přelitý různými omáčkami. Výborný je rovněž i na způsob obalovaného řízku. Mladé listové výhonky můžete zpracovat jako špenát.

Rovněž je možné kořeny nakrájet na kolečka a cca 10 minut povařit ve slané vodě, poté je podusit na másle. Jakmile jsou měkká, tak je zahustit lžící strouhanky a přidat 4 vajíčka. Dle chuti osolit a případně posypat nakrájenou pažitkou či petrželkou.

Zdroj: zahradaapriroda.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: autor Benreis

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwarzwurzel_Haferwurzel.jpg