Skladujete mrkev? Nedávejte ji hned vedle ovoce, kazí se rychleji

Mrkev

Pokud budete mrkev dobře skladovat, můžete ji si ji dopřávat křupavou velmi dlouho. V lednici vydrží déle, než jiná zelenina – klidně až pět týdnů! Základem pro její skladování je proto chlad. Pokud jej budete mít ve spíži, měli byste ji spotřebovat do jednoho týdne. Věděli jste, že mrkev nemusíte ani sklízet? Necháte ji na poli, kde si ji sklidíte až na jaře. Základem je nedávat mrkev do blízkosti ovoce, které když dozrává, uvolňuje etylen. A ten snižuje životnost mrkve.

Jak skladovat mrkev?

Aby mrkev zůstala křupavá, potřebuje skladování na chladném místě. Pokud bude ve vyšších teplotách, tak změkne a ochabne. Důležitá je také tma, která zvyšuje životnost mrkve. Teplota nad 4 °C je pro mrkev nevhodná, protože dochází k rychlé degradaci této zeleniny. Rozhodně bychom ji neměli nechávat déle než 2 hodiny mimo lednici.

Mrkev

Foto: Pixabay

Jak oživit mrkev?

Pokud si přinesete mrkev ze supermarketu v plastovém obalu, měli byste ji před uskladněním v lednici vybalit. Plastové obaly totiž zvyšují tvorbu plísní. Pro mrkev je přirozené, že odpařuje vodu, což je druhá podmínka pro růst plísně: vlhkost. Jestliže je vaše mrkev povadla a nikoli křupavá, můžete ji oživit namočením ve studené vodě. V každém případě ji zkonzumujte co nejdříve.

Jak dlouho vydrží mrkev v lednici?

V lednici můžete mrkev skladovat až 5 týdnů. V lednici je obvykle suchý vzduch, což by mohlo způsobit nadměrné odpařování vody z mrkví. Proto je vhodné skladovat mrkev v uzavřeném sáčku. To ale zvyšuje riziko vzniku plísní. Doporučuje se proto používat perforovaný sáček nebo zabalení do papírové utěrky. Ve spíži, kde se teploty blíží pokojové teplotě, vydrží mrkev asi týden. Pokud můžete, skladuje je alespoň v temnu.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/do-carrots-go-bad/

https://www.realsimple.com/how-to-store-carrots-6889963

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!