Pěstujeme vavřín, aneb vlastní bobkový list ze zahrady

Vavřín

Vlastní bobkový list nádherně voní a vytvoří u vás tu správnou atmosféru. Ostatně třeba v takové Itálii jde o velmi často využívanou rostlinu právě pro živé ploty. Setkáte se s ní v parcích, na zahradách i na jiných veřejných prostranstvích. Na pěstování v našich podmínkách není vavřín nijak extra náročný. Díky tomu, že obsahuje spousty silic, jej ani nenapadává tolik škůdců. Jen zcela výjimečně se setkáme s puklicemi. Jak tedy na pěstování bobkového listu a jeho následné zpracování?

Substrát a zálivka

Stačit by vám měl bez problémů standardní substrát určený pro pokojové rostliny. Od konce února do konce září je zapotřebí rostlinu jednou za 14 dní přihnojit standardními hnojivy pro pokojové rostliny. Co se týká zálivky, ta musí být pravidelná s tím, že rostliny vystavené přímému slunci je zapotřebí zalévat prakticky každý den. Ve vodě by rostlina stát neměla. Mladé výhonky se v případě potřeby vody začnou typicky sklánět, takže poznáme, že už je čas přijít s vodou.VavřínVavřín: Foto Pixabay

Přemístění ven a zimování vavřínu

Od jara do podzimu je možné vavřín pěstovat venku. Co se týká odolnosti vavřínu vůči nízkým teplotám, zrovna extrémní není. Mladé rostliny by neměly být vystavovány teplotám kolem 0 °C. Starší snesou teploty do -2 °C. Zimování je ideální v chladné místnosti, kde se teplota pohybuje od 3 do 18 °C. Omezí se samozřejmě zálivka.

Zastřihávání vavřínu

Setkat se lze s krásnými stromky majícími dokonale vytvarovanou korunu a vysoký kmen. Spodní lístky a výhonky je třeba zaštipovat, keř pravidelně řezat. Zastřihnout se může ideálně dvakrát ročně. Kmínek by měl mít oporu, aby rostl rovně.

Bobkový listSušený bobkový list: Foto Pixabay

Sušení bobkového listu

Sklízí se tradičně dvouleté listy. Suší se ve stínu, aby si zachovaly tradiční zelenou barvu. Na slunci by vyloženě zhnědly.

Kvetoucí vavřín: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.