Hořící strom může na dálku připomínat vysoké kapradí

Delonix

Rádi byste se přenesli do časů, kdy se zemi ještě proháněli dinosauři? Stromovité kapradiny jsou ve sklenících k vidění i dnes a velmi se jim podobá také delonix královská (Delonix regia), známá také jako hořící strom.

Svou přezdívku si vysloužila podle nádherně zbarvených rudých květů. Pochází z tropů a nesnáší mráz, takže u nás se hodí jen k pěstování na terasách. I tam vás však dokáže bezpochyby okouzlit.

Jak na to, aby terasa „hořela“ i vám

Tato skutečně atraktivní rostlina pochází z tropických oblastí Afriky a Madagaskaru. Koneckonců, její květy vás o svém exotickém původu nenechají na pochybách. Tak bizarní tvary totiž obvykle vídáme jen v botanických zahradách.

Ne nadarmo je delonix královská označována jako jeden z nejkrásnějších kvetoucích stromů na světě. Má nádherné, střídavé listy, svým vzhledem připomínající kapradí, dlouhé 30-50cm. Ovšem mnohem více vás zaujmou šarlatové květy, které se objevují od jara do léta a dokáží dorůst až do průměru 15 cm.

Delonix

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Později z nich vzniknou dlouhé lusky se semeny (pokud je včas neostříháte), která domorodci na Madagaskaru nazývají „ženským jazykem“. Ve větru totiž hlasitě chrastí, což bez nadsázky připomíná mluvu. V Karibiku se pak používají i jako palivo – dokáží totiž vzplát opravdu rychle.

Delonix královská – co potřebuje ke své spokojenosti?

Dařit se jí bude zejména na balkónech a terasách. Minimální teplota, které jí neublíží, se pohybuje kolem 13 ° C, takže ven se může podívat až v květnu. Vyžaduje lehkou, rašelinovitou půdu a slunné a teplé místo. Během vegetačního období ji hojně zalévejte a hnojte každý měsíc přípravky pro kvetoucí rostliny.

Nikdy nenechte substrát vyschnout, delonix pak okamžitě shodí všechny listy a dlouho se regeneruje. Prospěje jí proto pěstování v samozavlažovacím květináči. Na zimu ji přeneste do chladnější, ale velmi světlé místnosti a zálivku omezte (ovšem opět se vyhněte úplnému přeschnutí). Na jaře pak delonix vytvarujte podle potřeby, nevadí jí ani hluboký řez. Uvítá rovněž přesazení nebo alespoň výměnu svrchní vrstvy zeminy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)