Pěstujeme kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj je v současné době poměrně skloňovaným pojmem, nicméně ne každý ví, co si pod ním má vlastně představit. Jedná se tedy především o smyslný nápoj, který lze připravit vašim hostům v případě, že je chcete překvapit něčím extra originálním. Jedná se v podstatě o čaj, který přišel odkud odjinud než z Číny a na tuzemský trh se dostal až v několika posledních letech. Ve skutečnosti se ovšem nejedná o kvítky čaje. Jde no jakousi mystifikaci, kterou vytvářejí lístky zeleného a bílého čaje, které jsou důmyslně promíchány v hezkém tvaru. Vypěstovat si tedy i tento čaj lze v našich podmínkách a jeho pěstování bude podobné jako u ostatních druhů čaje.

Čajovník si přece vypěstujeme sami

Bát se pěstování čaje by bylo přinejmenším zbytečné. Jedná se o stálezelený keř, který se dokáže dorůst v přírodních podmínkách výšky až 20 metrů. Tohoto faktu bychom se ale nemuseli bát, jelikož v našich podmínkách to určitě nezvládne. Ostatně i na samotných plantážích mají rostliny maximálně okolo jednoho metrů, a to především pro pohodlnou a efektivní sklizeň.

Pěstujte ze semen anebo z řízků

Čajovník lze pěstovat ze semínek, anebo i z řízků. Záleží na tom, co se vám hodí lépe. Nejčastěji se prodává již v malých květináčcích jako malinká rostlinka, o kterou je zapotřebí se starat. Pokud budete dodržovat základní zásady pěstování čaje, o nichž budeme mluvit v následujícím odstavci, pak si ji pak klidně přesadíte na jiné stanoviště a bude vám dlouhodobě dělat radost.

Zásady pěstování čajovníku

Čajovník sice není na pěstování nijak extra náročný, ale je třeba dbát některých pravidel. Čajovník nemá rád interiérové klima a je třeba mu imitovat i zimní období, a to tak, že mu postupně snížíte na nějakých 15 stupňů Celsia. V zimě je třeba omezit i zalévání. Z hlediska polohy mu nevadí ani přímé světlo, ani stín. Půda není pro tuto rostlinu až tak důležitá. Tedy alespoň z hlediska svého druhu. Klidně postačí i hlinito- písčitý podklad. Pozor si dejte hlavně na přelití. Kořenový bal by v tomto případě mohl začít zahnívat a blížil by se tak brzký konec existence vaší rostliny. Hnojte přímo přírodně. Nejvhodnější jsou již zavadlé lístky samotného čaje, anebo klidně i louh, jenž vám zbude po jeho vypití.

Čajovník i jako bonsai

Výborně vypadá čajovník i jako malá bonsaj. Rostlinka se vyznačuje především poměrně rychlým růstem, takže si ji můžete vytvarovat dle vlastních představ. Moc hezky tak může klidně vypadat i nakolik čajových bonsají vedle sebe.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.