Pandán

Pandán: Pěstování krásné tropické pokojovky s metrovými listy

Znáte pandán? Tato pokojová rostlina se vyznačuje především poměrně solidní délkou listů. Tedy v případě, že se o ni člověk dobře stará a ona roste tak, jak by měla. My se v následujících řádcích na pěstování pandánu podíváme mnohem podrobněji s tím, že se nejprve zaměříme na jeho představení. Poté se už budeme soustředit na některá základní pravidla, jež je třeba dodržovat pro jeho správný růst.

Pandán se představuje

Jedná se o atraktivně vypadající pokojovou rostlinu. Svůj původ má v tropických oblastech po celém světě. Nenachází se jenom v Americe. Co se týká pokojovek, pak se nejčastěji pěstuje kultivary Pandanus amaryllifolius a  Pandanus veitchii. V každém případě okolo sebe potřebuje dostatek místa. Rozhodně nelze pandán dávat na polici, případně na hodně úzký parapet. Listy mohou ve finále dosáhnout délky klidně i okolo 1 metru. Vzdušné kořeny je možné zastrčit do pěstebního substrátu.

Stanoviště, substrát a prostředí

Pandán by měl růst na prosvětleném místě. V kratším časovém intervalu dokáže snášet i přímé sluneční záření. Absence světla vede ke ztrátě panašování na listech. Důležitá je pro pandán pokojová teplota. Trvalý chlad nesnáší, na umístění v nevytopené místnosti v zimě raději zapomeňte. V suchém prostředí hnědne. Substrát by měl být propustný, bohatý na humus a ideálně by měl obsahovat i rašelinu.

Pandán

Zalévání, hnojení a přesazování

Zálivka je standardní, přistupuje se k ní při vyschnutí substrátu. V zimě je třeba ubrat a hlavně jinak rostlinu nepřelévat. Přihnojit se vyplatí standardním hnojivem pro pokojovky jednou za 14 dní, v zimě stačí jednou za měsíc. Mladé rostliny se přesazují po ročním intervalu. U starších rostlin se odlamují výhonky a nechávají zakořenit. Vhodná je i hydroponie, Pandán ve vodě perfektně zakoření.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. Flanér Odpovědět

    Trochu nepříjemnou charakteristikou pandánu jsou pilovité okraje listů, o něž se lze pouhým dotykem slušně pořezat. Zespodu jsou navíc listy opatřeny středovým pásem háčků, takže pozor na kočky, když se je pokusí okousat, zaseknou se jim do jazyku či patra. Vlastní zkušenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *