Pandán: Pěstování krásné tropické pokojovky s metrovými listy

Pandán

Znáte pandán? Tato pokojová rostlina se vyznačuje především poměrně solidní délkou listů. Tedy v případě, že se o ni člověk dobře stará a ona roste tak, jak by měla. My se v následujících řádcích na pěstování pandánu podíváme mnohem podrobněji s tím, že se nejprve zaměříme na jeho představení. Poté se už budeme soustředit na některá základní pravidla, jež je třeba dodržovat pro jeho správný růst.

Pandán se představuje

Jedná se o atraktivně vypadající pokojovou rostlinu. Svůj původ má v tropických oblastech po celém světě. Nenachází se jenom v Americe. Co se týká pokojovek, pak se nejčastěji pěstuje kultivary Pandanus amaryllifolius a  Pandanus veitchii. V každém případě okolo sebe potřebuje dostatek místa. Rozhodně nelze pandán dávat na polici, případně na hodně úzký parapet. Listy mohou ve finále dosáhnout délky klidně i okolo 1 metru. Vzdušné kořeny je možné zastrčit do pěstebního substrátu.

Stanoviště, substrát a prostředí

Pandán by měl růst na prosvětleném místě. V kratším časovém intervalu dokáže snášet i přímé sluneční záření. Absence světla vede ke ztrátě panašování na listech. Důležitá je pro pandán pokojová teplota. Trvalý chlad nesnáší, na umístění v nevytopené místnosti v zimě raději zapomeňte. V suchém prostředí hnědne. Substrát by měl být propustný, bohatý na humus a ideálně by měl obsahovat i rašelinu.

Pandán

Zalévání, hnojení a přesazování

Zálivka je standardní, přistupuje se k ní při vyschnutí substrátu. V zimě je třeba ubrat a hlavně jinak rostlinu nepřelévat. Přihnojit se vyplatí standardním hnojivem pro pokojovky jednou za 14 dní, v zimě stačí jednou za měsíc. Mladé rostliny se přesazují po ročním intervalu. U starších rostlin se odlamují výhonky a nechávají zakořenit. Vhodná je i hydroponie, Pandán ve vodě perfektně zakoření.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.