Proč dětem pořídit na zahradu pískoviště?

V dnešní době je čím dál těžší vytáhnout děti na čerstvý vzduch. Nejradši totiž sedí doma u televize nebo u tabletu. Když jim ale vymyslíte pořádnou zábavu, uvidíte, jak se ven doslova pohrnou a pobyt tam si budou vyloženě užívat. A že někdy stačí opravdu málo – třeba jim na zahradu pořídit pískoviště.

Podporuje fantazii i kreativitu

Pískoviště patří k nejoblíbenějším místům malých ratolestí. Dovede je zaujmout klidně i na dlouhé hodiny, tvořivá „práce“ je navíc odreaguje a pozitivně naladí. Neposkytuje jim ovšem jenom zábavu a rozptýlení, podporuje také jejich jemnou a hrubou motoriku. Tříbí schopnost uchopovat předměty, koordinovat ruce, nohy i pohyby celého těla, protože na písečném terénu zapojují různé svalové skupiny. Podněcuje rovněž jejich fantazii a kreativitu při stavění hradů, báboviček, hloubení tunelů, budování dálnic či hledání pokladů.

Rozvíjí sociální dovednosti

Dětské pískoviště rozvíjí také jejich sociální dovednosti. Dobře se tady navazují nové vztahy s vrstevníky, děti se totiž učí spolupráci, pomáhají si navzájem, aby mohly společně vybudovat veledílo, učí se brát ohledy na ostatní, půjčují si hračky, komunikují, domlouvají se – i když se to mnohdy neobejde bez křiku, pláče či tahanic. Zároveň si hájí svůj vlastní prostor, svoje zájmy a posilují tak svou sebedůvěru. Nenechte proto vaši ratolest hrát si samotnou, ale povolejte k vám na zahradu děti ze sousedství i kamarády vašich nejmenších.

Poskytuje zábavu

Pískoviště se vyrábí z nejrůznějších materiálů, v mnoha barvách, tvarech i velikostech. K nejoblíbenějším patří plastové pískoviště, které je lehké a můžete ho přesouvat z místa na místo, klidně se vejde i na balkon nebo na terasu. Seženete ho například v provedení s bazénkem, což se bude hodit hlavně v létě, kdy dětem poskytne vítané osvěžení v parných dnech. Spojení vody a písku navíc umožňuje daleko větší množství aktivit, ratolesti mohou budovat kanály, příkopy, zátoky či jezera, obdivovat malé vodopády, skluzavky či tobogány. Tak nechte je zkoumat a poznávat svět!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.