Bylinky na játra: Jaké použít a na co si dát pozor, abyste si neublížili

Bylinky

Bylinky na játra: Játra jsou důležitým orgánem trávicí soustavy, který pomáhá zpracovávat všechny hlavní živiny. Nedostatečná funkce jater je provázena specifickými příznaky, které lze velmi dobře rozeznat.

Lidský organismus funguje na principu synergie jednotlivých soustav, jejichž účelem je přetváření živin na energii a její následné spotřebování k dílčím procesům. Každá součást lidského těla má svůj specifický úkol, jež v případě selhání jen obtížně nahrazují ostatní orgány. Játra jsou součástí trávicí soustavy a tvoří největší pevný orgánem, který vedle metabolizování základních živin pomáhá odvádět z těla toxiny nebo přebytečné látek.

Jak vlastně fungují játra

Správná funkce jater je podmíněna optimálním stravováním, při příliš tučné stravě se játra plní tukem a nejsou schopna pracovat na požadované úrovni. V takové situaci je nutné nejen upravit jídelníček, ale játra také odpovídajícím způsobem detoxikovat. Snížená nebo nedostatečná funkce jater se projevuje specifickými příznaky, jestliže se u vás objeví, měli byste přemýšlet o svých stravovacích návycích.

Příznaky nedostatečné funkce jater

Pokud začnou játra polevovat ve své činnosti, obvykle je tento jev spojen s hromaděním odpadních ale i zpracovávaných látek, ale také v dalších oblastech, kde jsou důležitým činitelem. Hlavní příznaky snižující se funkčnosti jater jsou následující.

Bylinky na játra: Foto Pixabay

Nezvyklý a rychlý nárůst hmotnosti při neměnném životním stylu

Nepracují-li játra správně, mají tendenci nesprávně vylučovat odpadní látky, které jsou neustále ukládány do tukových buněk. Výsledkem je neustále rostoucí nadváha, kterou nelze redukovat ani zvýšenou aktivitou či pravidelným zátěžovým cvičením.

Často však bývá patrná také únava nebo nadměrné pocení.

Bylinky na játra

K úpravě stavu je možné použít osvědčené bylinky na játra. A které patří mezi ty nejoblíbenější? Skvělé jsou například tyto:

  • zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)
  • sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.)
  • zemědým lékařský (Fumaria officinalis)
  • jaterník podléška (Anemone hepatica)
  • libeček lékařský (Levisticum officinale)
  • divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
  • ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Zdroj: https://www.vitalvibe.eu/cs/clanky/252-4-byliny-pro-zdrava-jatra-ktere-byste-meli-znat, https://eshop.alfafit.cz/clanek/16-bylinek-na-jatra-skvele-pri-regeneraci-a-ociste-jater/, https://www.centrum-bylin.cz/blog/10-nejlepsich-bylinek-na-lecbu-a-ochranu-jater, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8281430/

Bylinky na játra: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)