Čas nákupu semen je tady: Dejte si pozor na některé triky obchodníků

Výsev paprik

Leden pomalu končí a každý zahradník se už těší na to, až začne být trochu teplo, a on bude moci vyrazit na zahradu. Tato doba je ale přesto ještě vcelku daleko. I proto se vyplatí soustředit se na nákup semínek, která už mohou jít v mnohých případech postupně do sadbovačů nebo truhlíků. Nákup semínek je většinou triviální, nicméně může se stát, že budete obchodníky napáleni. Právě proto se podíváme na několik triků, které se ještě bohužel někdy používají, respektive na rady, jež vám s výběrem semen pomohou. Nejdůležitější je znát o semínkách základní údaje.

Původ semen jako základ

V první řadě je třeba vědět, odkud semínka vlastně pochází. Jinými slovy, měli byste znát jednak název samotného dodavatele a jednak také jeho adresu. Jestliže tyto údaje neznáte, nemůžete si být jistí tím, že vám nakonec vyroste taková rostlina, jaká je na obalu deklarována. Překvapení mnohdy nejsou zrovna dvakrát milá.

Základní data o rostlině

Potřebujete znát jak přesný název rostliny v češtině, tak i v latině. Zapomenout nelze na odrůdu, zařazení rostliny do příslušené kategorie a v neposlední řadě také odrůdu.

Místo pro výsev ředkvičekVýsev ředkviček na zahrádce: Foto Radek Štěpán

Počet semen a gramáž

Podívejte se i na údaje, které deklarují počet semen. U těch větších to napsáno na daném sáčků bývá. U malých semínek je tradičně uváděna hmotnost v gramech.

Nechte si poradit

Nejen samotným prodejcem, ale především konkrétním obalem od daných semínek. Dozvědět byste se měli především:

  • Kdy vysávat,
  • jak dlouho rostlina poroste,
  • kdy se dočkáte kýžené sklizně.

Jinak není od věci, když jsou uvedeny i další informace o charakteru zeminy a podobně. Začátečníci budou rádi, pokud zjistí, jestli se rostlině daří a slunci, v polostínu nebo na jiných stanovištích.

SazeniceSazeničky: Foto Pixabay

Je osivo nějak ošetřeno?

Ochrana přes plísní a různými chorobami je velmi důležitá. I proto je nutné dohledat informaci o tom, jak jsou semena namořená, případně jaká jiná ochrana u nich existuje. Mnohdy také bývají opatřená hmotou podporující klíčivost.

Prostě pozor na atraktivní vzhled, nezaručí vždy kvalitu

Podobně je to ostatně ale také s mnohých jiným sortimentem. Někdy jde o nablýskaný produkt, který ve finále nestojí vůbec za nic. Přesto buďte pozorní a čtěte i sebemenší nápisy, které na obalech najdete, vyplatí se to.

Zdroje: ireceptar.cz, jaktak.cz, semenaonline.cz

Výsev paprik: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.