Zásady správného letnění: rostlinám rozhodně prospěje

Cattleya

Díky letnění mohou získat pokojové rostliny lepší odolnost. Dosáhnete tak krásnějšího a zdravého vzhledu. Některým rostlinám poskytuje pobyt na denním světle krásnější vybarvení a lepší odolnost vůči chorobám a škůdcům. Vzhledem k tomu, že jsou rostliny sluncem obklopeny ze všech stran, nemusí se za světlem natahovat, čímž vznikají tenké a slabé rostliny. Rostliny, které byly letněny, mohou začít kvést a na zimu se lépe připraví. Dešťová voda je pro ně ideální závlahou, navíc z nich může spláchnout nežádoucí nečistoty.

Začátek letnění

Pro letnění jsou vhodné venkovní teploty nad 10 °C. Je možné, že na noc bude zapotřebí rostliny ještě sem tam schovat. Postupem času se rostliny otuží a ty nejodolnější pak snesou i teploty okolo nuly. Zlaté pravidlo ale zní: když noční teploty klesají pod 5 °C anebo ty denní nepřesahuje 10 °C, je vhodné letnění ukončit nebo na čas přerušit. Vždy vezměte v potaz ale také druh rostliny, kterou letníte a její požadavky na pěstování.

Fuchsie

Foto: Pixabay

Postupné zvykání

Dát rostlinu, která je zvyklá na světlo, ale nikoli přímé slunce rovnou ven, kde na ni bude svítit celý den, není dobrý nápad. Přímé slunce je sice pro některé rostliny prospěšné a žádoucí, ale může také spálit. A to i ty rostliny, které slunce milují. Je třeba nechat rostliny na venkovní podmínky zvyknout. Nejprve dejte rostlinu ven za podmračeného počasí nebo na stinné místo. Pokud takové místo nemáte, můžete svou rostlinu před sluníčkem chránit také netkanou textilií. I zde je zapotřebí vyhovět pěstebním podmínkám určitých rostlin. Například fíkusy se na plné slunce nehodí, dáváme je do polostínu.

Rozptýlené světlo je ideální

Existují rostliny, které vyloženě milují slunce, takže je můžete vystavit přímým slunečním paprskům. Většina rostlin ale upřednostní polostín nebo rozptýlené světlo. To můžete získat díky stromům. Rostliny můžete umístit pod stromy nebo (ty v závěsných truhlících) je můžete umístit rovnou na stromy. Zde budou chráněny před prudkým deštěm i přímým sluncem. Podobnou službu mohou udělat i zahradní altánky nebo pergoly.

Zálivka při letnění

Je pravděpodobné, že při letnění budou rostliny vyžadovat častější zálivku. Důvodem je to, že vlhkost z půdy odebírá sluníčko či vítr. Udržujte půdu neustále vlhkost (s výjimkou rostlin, které vyloženě vyžadují suchou půdu). Zálivku provádíme odstátou vodou o pokojové teplotě, a to ráno a večer. Vždy se řídíme potřebou jednotlivých rostlin. Zaléváme ke kořenům, nikoli na listy. Jednou týdně se vyplatí přidat do zálivky také hnojivo.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/letneni-pokojovek.html

https://www.gardners-eshop.cz/pece-behem-roku/letneni-pokojovych-rostlin/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!