Smažené pýchavky: Delikatesa přímo z hub posbíraných na zahradě

Smažené pýchavky

Milujete houby a rádi byste si je dopřáli už nyní? Samozřejmě můžete, mimo májovek už se mnozí houbaři chlubili plnými koši smržů nebo kačenek českých. Mimo jiné lze na sociálních sítích už vypozorovat spousty úspěchů v podobě hřibů kovářů. V následujících řádcích se zaměříme na houby, které můžete v klidu posbírat i na vaší zahradě. My jsme tak učinili. Jednak jsme posbírali špičky travní, které se skvěle hodily do polévky, a jednak jsme se soustředili na pýchavky. Ty jsme si dali v trojobalu a stálo to za to.

Pýchavky vyrostou takřka všude

Ty naše pocházejí přímo ze zahrady. Vyrostly pochopitelně v trávě. Objevují se ostatně každým rokem. Na trávník neaplikuji žádnou chemii pro odstranění pampelišek a jiných dvouděložných rostlin, takže jsem mohl v klidu plodnice posbírat. Anglický trávník opravdu nepotřebuji a jsem rád, když je živý, plný různého hmyzu a včel.

PýchavkaPýchavka: Foto Radek Štěpán

Důležitá je zralost pýchavek

Přesně tak. Je jedno, zdali jde o pýchavku obecnou, dlabanou, vatovce nebo jakoukoli podobnou houbu. Zralost pýchavky zjistíte velmi jednoduše. Stačí ji trochu zmáčknout. Pokud to prakticky nejde, pak je čas na sklizeň. Jestliže ano, houba je nejspíše přezrálá a její použití v kuchyni není myslitelné. Ostatně zralost poznáte i podle vnitřního zbarvení pýchavky. Houba musí být uvnitř bílá. Jak je trochu žlutá, je to špatně. My jsme naštěstí měli na zahradě většinu plodnic zralých, takže je bylo možné použít. Určitě je ale důležité pýchavky před použitím oloupat. U většiny druhů do jde nožem velmi jednoduše.

Smažení pýchavek Smažení pýchavek: Foto Radek Štěpán

Klasika v podobě smažení v trojobalu

Nezastírám, že jsme zrovna primárně připravovali smažený květák. Takže klasika v podobě trojobalu. Mouka, vajíčko a strouhanka. Pochopitelně trocha soli. Pýchavky se vysmažily dozlatova. Chuťově sice rozhodně nezaujmou tak jako třeba bedly, ale po zimě velmi příjemná změna. Alespoň na obrázku se můžete přesvědčit sami.

Zdroje info: Autor, nahoubach.cz 

Smažené pýchavky: Náhledové foto Radek Štěpán

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.