Rez hrušňová: onemocnění, kterému lze zabránit právě teď!

Hrušeň

Rez hrušňová je velmi nepříjemné onemocnění, které se vyskytuje u jednoho z nejoblíbenějších ovocných stromů na našich zahradách. Jakkoli je hrušeň nenáročná, právě rez jej může připravit o vitalitu a sílu k produkci zdravých a velkých plodů. Když si všimnete rezavějících skvrn na listech, je potřeba zakročit. První ošetření se provádí před rozkvětem, poté po odkvětu a následně každé dva týdny v jarním období.

Co může způsobit rez hrušňová?

Rez hrušňová je způsobena houbou rodu Gymnosporangium sabinae. Navzdory svému názvu ji můžeme najít také na jiných rostlinách, nejčastěji na jalovci obecném. Toto onemocnění poznáte velmi snadno, a to již brzy na jaře. Na mladých listech můžete pozorovat oranžovo-žluté skvrny, které jsou velmi dobře viditelné. Tyto skvrny se postupem času zvětšují, listy předčasně opadávají. Negativně se to projevuje na vitalitě stromu a samozřejmě také na jeho plodnosti. Na jalovci se nemoc projevuje tak, že se na listech obejevuje načervenalý či naoranžovělý rosol. Napadené části postupně šediví a odumírají.

Jsou plody nemocného stromu jedlé?

Napadený strom může dávat plody, ale i ty mohou být napadené: jsou pokryty tvrdými vyvýšenými skvrnami. Nejsou vhodné ke konzumaci (asi po tepelném zpracování). Nehodí se ani do kompostu, protože to by mohlo způsobit další šíření nemoci.

Rez hrušní

Foto: Pixabay

Jak nemoci předejít?

Už při výsadbě hrušně je třeba se trochu zamyslet. Vhodným umístěním můžete vznik choroby eliminovat. Tak například se nevyplácí vysadit hrušeň poblíž jalovce. Onemocnění se totiž může přenášet také větrem, a to na poměrně velké vzdálenosti (i na kilometry). Předejít onemocnění tedy není nijak jednoduché. Ani mráz nepomáhá – výtrusy přežijí i velmi extrémní podmínky a na jaře dochází k jejich aktivaci. Jako prevenci někteří zahradníci používají postřik močůvkou nebo nálevu z utřených stroužků česneku (použít je možné také cibuli nebo přesličku rolní). Pomůžeme si také pravidelným sběrem spadaných a napadených listů (nepatří do kompostu!).

Zaberou postřiky?

Velmi účinným řešením na rez hrušňovou jsou právě postřiky, respektive fungicidy. Ať už sáhnete po jakémkoli přípravku, pečlivě si prostudujte návod a postupujte podle něj. Pokud máte doma fungicid, ujistěte se, jaký je datum jeho exspirace. Prošlý nepoužívejte, ať své stromy ještě více nepoškodíte. I tak je ale důležité odstranit všechny napadené listy. Pokud je na vaší zahradě také jalovec obecný, ošetřete fungicidy i jej a pravidelně sledujte jeho stav. Rychlost je nejdůležitější pro konečné vítězství nad touto chorobou.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/rdza-gruszy-jak-zwalczac-i-zapobiegac-jej-powstawaniu/

https://www.levnepostriky.cz/aktuality/rez.hrusnova.pomuze.osetreni.postrikem

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!