Zbavte svůj trávník plísně sněžné snadno, rychle a účinně lidovým způsobem. Na jaře se opět luxusně zazelená

Trávník

Zbavte svůj trávník plísně sněžné : Plíseň sněžná (Monographella nivalis) patří mezi časté houbové choroby trávníků, při kterých dochází k jejich nenávratnému poškození. Zbavte se jí proto rychle a účinně.

Plíseň sněžná je houbová nemoc napadající všechny druhy trávníků bez rozdílu. Útočí zejména v chladném a vlhkém počasí a umí napáchat skutečně nehezké škody. Jak ji však od jiných druhů plísní rozeznat a jak si účinně poradit s jejím odstraněním? Stačí dodržet několik základních kroků, které mohou váš trávník zachránit před zkázou.

Co je sněžná plíseň?

Cyklus onemocnění Monographella nivalis začíná na podzim, kdy se na infikovaném rostlinném materiálu nebo v půdě vytvářejí spory. Tyto spory mohou přežít zimu a jsou šířeny větrem a deštěm. Když na jaře roztaje sníh, spory vyklíčí a infikují trávník.

Jako první se objevují kruhové skvrny odumřelé, vybělené trávy, které jsou často obklopeny narůžovělým nebo načervenalým okrajem. Tyto kruhy mohou mít velikost od několika centimetrů až do několika metrů. Listy infikované trávy mohou mít také našedlý nebo hnědý vzhled.

Trávník

Foto: Pixabay

Šíření sněžné plísně

Jak již bylo zmíněno, sněžná plíseň se na trávníku šíří velice rychle zejména tehdy, kdy je venku dostatečný chlad a vlhko. Ideální je pro ni proto například období dešťů a také situace, kdy je trávník navíc ve stínu. Této rychle se šířící plísni se však bude dařit také za předpokladu, že je kolem trávníku zhoršený přívod vzduchu například vlivem sněhové pokrývky, nebo nasečené trávy či nahrabaného listí, jež zůstalo na trávě ležet.

Jak sněžnou plíseň odstranit?

Při prvním podezření je třeba ihned aplikovat fungicidy. Pokud to neuděláte, může být už na záchranu trávníku pozdě.

Zdroj: https://zahradkaruvrok.cz/2013/11/4-kroky-jak-spravne-uskladnit-zeli/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-30001122.html, https://living.iprima.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-na-zimu-plus-prehled-nejlepsich-odrud, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-uskladnit-hlavky-zeli-na-zimu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)