Popenec – jedlá a nenáročná bylinka

Popenec

Ačkoli by se mohlo zdát, že popenec je jen plevel, není tomu tak. Jedná se o aromatickou bylinku, která je jedlá a léčivá. Můžete ji využít také jako půdopokryvnou bylinku. Vědecký název této rostliny zní Glechoma hederacea, neboli popenec břečťanovitý. Tato rostlina je často zaměňována s plevelem – a není divu, snese jakékoli podmínky: slunce i stín. Na slunci se jí ale daří mnohem lépe.

Popenec do kuchyně

Pokud do vaší zahrady zavítá popenec, můžete se radovat. Jedná se o rostlinku, která se rozrůstá do šíře, roste při zemi, ale může také splývat na svislém povrchu. Aromatické listy této bylinky mají hojné využití v kuchyni – použít je můžete do polévky, ale také na výrobu bylinkového tvarohu, přidat jej můžete do salátů, pokrmů z brambor i vajec. Pro popenec je typická jeho kořenná chuť. Použít je můžete čerstvé i dušené.

Popenec jako léčivka

Popenec je bylinka, což znamená, že dodá vašemu jídlu nejen kořeněnou chuť, ale také určité zdravotní účinky. Podporuje trávení a celkově i metabolismus, proto jej mohou užívat lidé, kteří drží dietu. Vhodná je také na očistu jater. Má velmi výraznou chuť i vůni, což je dobře, protože popenec bychom měli konzumovat jen v omezeném množství. Dále má protizánětlivé účinky (proto se využívá jako dezinfekce dýchacích i močových cest). Pro účely celoročního použití můžete popenec usušit.

Popenec

Jakým způsobem popenec užívat?

Natrhejte si nať popence a nakrájejte ji najemno. Na přípravu nálevu bude stačit pouze asi lžička sekané natě. Toto množství zalijte horkou vodou a užívejte třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Pro silnější odvar vložte nať popence do studené vody, přiveďte k varu, několik minut povařte a poté nechte vychladnout. Teprve pak slijte a užijte zevně, jako kloktadlo, oplach či obklad.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!