Jak pěstovat fazole?

Existují celkem dva druhy fazolí, které můžete na své zahradě pěstovat: keříčkové a pnoucí fazole. Základní rozdíl mezi těmito dvěma druhy je ve způsobu, jak rostou – keříčkové fazole nevyžadují podporu ve formě kůlu či tyčky, zatímco pnoucí fazole ano. Keříčkové fazole vyžadují menší údržbu, na druhou stranu pnoucí fazole jsou odolnější vůči chorobám a mají plodů.

Pěstování

Fazole preferují teplé počasí, proto je pěstujte týden poté, co uplyne nebezpečí mrazu. Fazolová semínka není vhodné předpěstovat doma. Když je vyséváte, dejte je do hloubky asi 2,5 cm. V případě, že pěstujete keříčkové fazole, vysejte jednotlivá semínka si 5 cm od sebe. Pnoucí fazole budou potřebovat asi 8 cm prostoru kolem sebe.

FazoleRůst fazolí

Pokud chcete, aby vám fazole rostly po celé léto, zasévejte je po dvou týdnech. Pokud chcete zachovat vlhkost a vyhnout se plevelu, můžete kolem rostliny mulčovat. S hnojivem to nepřehánějte – nadměrný dusík způsobí velký růst listů a žádné plody. Fazole jsou citlivé na brouky, takže je sbírejte ručně, nebo je postříkejte mýdlovou vodou.

Sklízení

Fazole můžete začít sklízet asi 65 dní po jejich vysazení. Když jsou fazole připraveny ke sklizni, semena uvnitř lusku nejsou zcela plná. Fazole, které jsou vhodné ke sklizni, by se měly od rostliny snadno odlepit. Fazolové lusky můžete odříznout od rostliny a uložit je ve vzduchotěsné nádobě po dobu až čtyř dnů po sklizni.

Fazole

Další variace fazolí

K dostání je mnohem více druhů luštěnin, než jen fazole. Pěstovat můžete také cizrnu, která vyžaduje podobné podmínky jako výše uvedené fazole. Pěstování cizrny zabere více času, cizrna prostě roste déle. Stejně jako fazole miluje sluníčko, proto jí vyberte slunné stanoviště. pH půdy by mělo mít hodnoty mezi 6 a 7. Pravidelně rostlinu zalévejte, stejně jako u fazolí si dejte pozor na přehnojování.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!