Přichází čas na podložení jahod

Podložení jahod

Podívali jste se na vaše jahody a zjistili, že už krásně kvetou? Nejspíše ano. V souvislosti s kvetením jahod také přichází podkládání jahodníků. Samozřejmě, ne každý se k této činnosti uchyluje. Ostatně ne všechny druhu jahod si podkládání vyžadují. Minimálně u velkoplodých ale stojí alespoň za zvážení. Jahody se totiž velmi ochotně klaní k zemi a jsou velmi náchylné jak plísním, tak i hnilobám. Jaký podklad tedy zvolit. My se na tři základní podíváme podrobněji z hlediska výhod i nevýhod.

Sláma v hlavní roli

Tradičním podkladovým materiálem je u jahod sláma. Ostatně už anglické pojmenování strawberry slámu označovanou právě slovem straw zahrnuje. U velkopěstitelů se tímto podestýláním jahod setkáme takřka vždy. Postupem času si na slámu zvykají i malopěstitelé. Pravda je ale taková, že její aplikace a především následné uklízení patří mezi pracnější činnosti. Odpůrci tohoto řešení hovoří o faktu, že sláma delší dobu drží vlhkost a přitahuje také škůdce, a to zejména hlodavce. V každém případě ale zabrání styku jahod s podkladem. Ideální je nastýlání rozřezanou slámou na menší kusy cca délce kolem 10 cm.

Podložení jahod slámou

Foto: Pixabay

Ostatní přírodní materiály

Pro mulčování se mohou používat i některé další ryze přírodní materiály. Typické jsou například:

  • mulčovací kůra,
  • štěpka,
  • dřevitá vlnadřevitá vlna,
  • kůra,
  • jehličí.

Jinak jsou samozřejmě k dispozici také jakési plastové talíře. Ty ale s přírodními podklady nemají nic společného. Jahody se mohou podepírat i drátěnou konstrukcí, jejíž výroba je ovšem neskutečně pracná.

Podložení jahod textiliíFoto: Pixabay

Mulčovací textilie

Tento způsob je také poměrně rozšířený. Netkané textilie se aplikují na záhon už v době, kdy jsou sazenice jahod ještě malé. Nyní už by to bylo hodně náročné. Netkané textilie dokážou propouštět vodu. Problém ale může být se zaléváním jahod a hnojením. Černé netkané textilie přivábí více tepla k jahodníkům a zabraňují růstu plevele v jejich okolí. Půda bude při použití specifických textilií víceméně slehlá. Navíc se nedokážou jahody zakořenit. Šlahouny si samy půdu jen tak nenajdou. Vše se řeší tak, že se k nim dá květináč se zeminou.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.