Expresní březnová péče pro muškáty. Zachrání i usychající zdechliny a zaručí bohaté kvetení až do podzimu

Pelargonie

Expresní březnová péče pro muškáty. Zachrání i usychající zdechliny a zaručí bohaté kvetení až do podzimu. Cesta muškátů z tichého zimního klidu do výbušné vitality jara je příběhem odolnosti, péče a jemného zahradnického umění. A má cenu se o něj pokusit i u exemplářů, které na první pohled vypadají, že by skončily v popelnici.

Zimní péče je minimální, ale přesná – mírně vlhká, téměř suchá půda, s občasnou zálivkou, napodobující přirozený rytmus rostliny. Toto období odpočinku na chladném (ale ne mrazivém) místě se zaléváním každé tři týdny zajišťuje, že stonky zůstanou silné a zelené, tichý příslib budoucích květů. Ovšem teď už je na čase tento model definitivně opustit.

Jak odzimovat muškáty

Začněte jejich přemístěním na teplejší místo nebo úpravou vnitřní teploty na příjemných 15 stupňů Celsia. Zvýšená zálivka a zavádění výživy signalizují muškátům, že je čas se protáhnout, růst a připravit se na období květu. A co s těmi, které vypadají na umření? U nich na nic nečekejte – vyjměte je z květináče, zakraťte kořeny a dopřejte jim lázeň z lignohumátu. Jde o skvělý životabudič, který opravdu pomáhá.

Sonáta substrátu: Nový začátek

Následovat by mělo přesazování všech muškátů do nových květináčů naplněných novou zeminou. Nezapomeňte na pevné přitlačení substrátu kolem rostlin, jež podpoří jejich hluboké zakotvení a rychlé zakořenění. Následná zálivka a přidání tekutého hnojiva připraví půdu pro rozvinutí listů a případný rozkvět. S hnojením však počkejte alespoň dva nebo ještě lépe tři týdny.

muškáty

Foto: Pixabay

Přechod do venkovního prostředí

Jakmile sazenice vyraší a zelené výhonky se dostanou vzhůru, začíná nová fáze péče. Doporučujeme počáteční přihnojování hnojivem bohatým na dusík, které podporuje růst pevných stonků, jež jsou nezbytné pro podporu budoucích bohatých květů. Zaštipování konečků nových rostlin podpoří jejich bujnější růst a přiměje spící pupeny pod nimi, aby se probudily a připojily se k ostatním.

Postupným seznamováním muškátů s venkovními teplotami a pečlivým větráním v teplých dnech je připravíme na jejich případný přesun ven. Tato aklimatizace je něžný proces, který zajistí, že rostliny neutrpí šok. Koncem května, když pomine hrozba mrazů, jsou muškáty připraveny poctít svou přítomností balkon nebo zahradu. Tento přechod od ochrany v interiéru k venkovní nádheře je vyvrcholením měsíců pečlivé přípravy a péče. Na první květy tak jistě nebudete dlouho čekat.

 

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-zazimovat-muskaty-20211102.html, https://www.modernizahrada.com/jak-zazimovat-muskaty-aby-v-dalsi-sezone-opet-krasne-kvetly/, https://www.denik.cz/zahradkareni/muskaty-pece-zazimovani.html, https://chalupari-zahradkari.cz/balkon-a-terasa/muskaty-preziji-zimu-jedna-basen-staci-je-mit-v-teplote-5-10-stupnu-celsia/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)