Ačokča aneb Jak na pěstování paprikové okurky? Pozor na zálivku a živiny

ačokča

Chcete zkusit pěstovat něco nového? Zkuste ačokču. Jak na pěstování této zeleniny? Při správné péči a zajištění zálivky a živin se odmění bohatou úrodou. Oživte svůj jídelníček o tuto chutnou zeleninu.

Ačokča je tykvovitá liána, jejíž stonky dorůstají do výšky až 7 metrů. Už na první pohled se jedná o působivou popínavou rostlinu. Co je na ní nejvíce ocenitelné? Její velká plodivost. Plody je možné jíst v syrovém stavu, kdy mají hráškovou chuť. Ačokču je možné i zpracovat v podobě sladkokyselého nálevu, kdy bude chutnat jako okurky, nebo zapéct, naplnit masem a rýží jako papriky. Tento druh zeleniny se hodí do salátů, zeleninových polévek, leča, ale třeba i do guláše.

Jak pěstovat ačokču

Pěstuje se obdobně jako rajčata či papriky. Ideální je předpěstování nyní v březnu ze semínek. Pakliže to nestihnete, můžete si pořídit sazeničky a zasadit volně na záhon, kdy už nehrozí jarní mrazíky. Pakliže má ačokča vhodné podmínky, odmění se bohatou úrodou a plody až do pozdního podzimu. Podstatné je zajištění kompostem dobře vyživené půdy a teplé chráněné místo. Je rovněž důležité vysazení rostliny poblíž nějaké opory, ať už pergoly či sítě na okurky, po kterých se rostlina bude moci pnout a náležitě rozrůstat.

Předpěstování je možné ve fóliovníku i na okenním parapetu. Semenáčky můžete umístit například do kelímků od jogurtů s drenážním otvorem na dně. Sazeničky se vysazují přímo na záhon až když nehrozí riziko přízemních mrazíků. Vysazujte je na jižní stranu. Rostlina je náročná na živiny a zálivku. Bez dostatku vláhy nebude dobře plodit.

Jarní výsevy plodí koncem srpna

Z jarních výsevů lze počítat s úrodou na konci srpna či v září. Pokud bude rostlina pod ochranou skleníku, tak plodí stále. Lze ji pěstovat i v průběhu léta. Nicméně vegetační doba je poměrně dlouhá. Plody svým tvarem připomínají lusk, jsou dlouhé okolo 10 až 20 cm a na konci mají ostnatý hrot. Hranatá, černá a drsná jadérka se nachází ve 2 řadách placenty. Vnitřek plodu je po dozrání dutý.

zelenina

Ačokča foto: autor Blanka Luppová

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cyclanthera_pedata_-_A%C4%8Dok%C4%8Da_-5.jpg

Kdy a jak sklízet

Plody se sklízí v době, kdy dorostou do délky cca 20 cm a uvnitř jsou duté. Je třeba zevnitř odstranit velká černá semena a poté plody zpracovat. Další variantou je plody trhat dříve, než dorostou do délky 4 cm. Dle gurmánů jsou v této době nejchutnější. Rostlina pak nasadí nové, tudíž o úrodu nebudete ochuzeni. Z jedné rostliny je možné sklidit až 300 plodů.

Zdroj: dumazahrada.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: autor Tortie tude

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cyclanthera_pedata_2.jpg