Blechy odstraníte i přírodními metodami. Pomohou i bylinky

Blechy

Blechy jsou sice malé, mohou ale způsobit velké potíže. Protože jsou přítomné jako vajíčka, larvy i dospělí jedinci, je třeba se jich zbavovat tak, abychom postihli všechny vývojové formy tohoto škůdce. Jinak se s problémem budeme potýkat znovu a znovu. Použití chemického spreje na blechy je asi nejjednodušší a nejúčinnější metodou. Pomoci si můžeme ale i přírodními metodami, které jsou bezpečnější.

Blechy jsou nebezpečný nepřítel

Jakmile uvidíte, že se váš pes začal úporně drbat, je třeba zkontrolovat jeho srst. Blecha je sice malá, dosahuje asi 2 mm, ale je okem viditelná. Pokud toto zvířátko zpozorujete, je třeba začít pracovat co nejrychleji. Blechy se totiž velmi rychle množí. Kromě použití vhodného přípravku, který zničí blechy samotné, je třeba zaměřit se na všechna místa s textiliemi ve vaší domácnosti, jako jsou matrace, pohovky či čalouněné židle a pelíšky pro domácí mazlíčky. Vyperte je a použijte na ně parní čistič.

Blecha
Foto: Pixabay

Citron je spolehlivý přípravek proti blechám

Citrusová vůně je pro řadu škůdců velmi nepříjemná. U blech také funguje. Stačí si z něj připravit funkční sprej. Plátek citronu zalijte v hrnečku horkou vodou a nechte odstát do druhého dne. Pak vymačkejte a sceďte přes jemné plátýnko. Tekutinu dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na místa, kde by se blechy mohly schovávat. Jedná se o čalouněné židle, pohovky, matrace, pelíšky, boudy, koberce aj.

Cedr blechy nemusí

Někdy se blechy zdržují též ve vaší zahradě. Na místa, kde není možné použít sprej proti blechám, jako jsou bylinky nebo květinové záhony, se osvědčilo použít mulč vyrobený ze štěpek cedru. Tato dřevina je pro blechy příliš aromatická a odpuzuje je. Rostlinám ale nevadí a nám lidem může dokonce i vonět.

Jedlá soda a sůl vysušují blechy i vajíčka

Jedlou sodu a sůl můžete použít zejména na koberce, v jejichž vláknech mohou být blechy schované. Jednoduše nasypte jedno nebo druhé (či dokonce směs obojího) na koberec a nechte přes noc působit. Ráno vysajte a sáček ihned vyneste do kontejneru. Jak jedlá soda, tak i sůl jsou prostředky bezpečné pro děti i domácí mazlíčky.

Rozmarýn a jiné bylinky

Některé rostliny si získaly dobrou pověst, protože svým zápachem blechy odpuzují. Můžete je pěstovat v záhonech nebo si z nich připravit repelent. Samotná vůně rostliny v záhoně může škůdce odpuzovat. Repelenty pak můžete použít na zamořená místa. Vyrobíte je tak, že vezmete několik snítek rostliny, zalijete je horkou vodou a necháte odstát do druhého dne. Pak slijete a tekutinu použijete v láhvi s rozprašovačem. Jaké bylinky lze takto použít?

  • Rozmarýn,
  • levandule,
  • máty,
  • kočičí tráva,
  • chryzantéma,
  • měsíček lékařský,
  • pelargónie.

Esenciální oleje těchto rostlin je možné použít například na šátky vašich mazlíčků, které budou nosit kolem krku. 5 kapek esenciálního oleje smíchejte se 3 lžícemi s vodou a naneste v množství 5 až 10 kapek na šátek.

Pivovarské kvasnice blechám nechutnají

Pivovarské kvasnice se dají koupit i jako doplněk stravy pro psa. Jsou pro něj zdrojem vitamínu B. Jsou účinné i při odrazování blech. Pokud je pes sní, jeho krev chutná po těchto kvasnicím. To blechy rády nemají a raději jdou o dům dál.

Zdroje info:

https://animalwellnessmagazine.com/natural-ways-repel-fleas/

https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a33630251/how-get-rid-fleas/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!