Když je pes o samotě, nedělá mu to dobře. Co dělat, aby byly následky minimální

Pes

Necháváte doma psa často dlouho samotného? Pozor na to, psi to nemají rádi a vám by se takovéto chování mohlo velmi nepříjemně vymstít. Přesto je ale jasné, že každý pejskař potřebuje čas od času odcestovat bez svého domácího mazlíčka. Není možné být se svým psem neustále 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. U mnohých psů se situace zhoršila nedávno, když museli lidé do práce. Skončila pandemie a pracovní doba se vrátila k normálu. jak to tedy udělat, aby pejsek trpěl samotou co možná nejméně?

Proč psi nesnáší samotu?

Protože rádi žijí ve smečce. Je přitom vcelku jedno, zdali se jedná o smečku psí nebo lidskou. Umí být sami, ale mnohonásobná samota je pro ně maximálně frustrující. I proto není od věci si uvědomit, že když člověk chodí do zaměstnání každý den a tráví v něm, velkou porci času, případně i víkendy, má vůbec smysl si psa pořizovat. Spousta lidí po příchodu z práce psa jenom vyvenčí a pak už řeší vlastní zábavu. Úplně optimální tato situace není, naopak.

Déle než 8 hodin by pes sám být neměl

Pokud necháte pejska samotného déle než 8 hodin, neděláte dobře. Jeho psychika utrpí. Mnohdy mu činí problémy se vyprázdnit. Jestliže pes dlouhodobě zadržuje moč, vede to k potížím s močovým měchýřem či inkontinenci. Pejska je třeba před tím, než bude delší dobu sám, pořádně vyvenčit. Ideální je minimálně 30 minut aktivní vycházky. Hrajte si s ním a zabavte ho. Zejména u psů z útulku je třeba se samotou operovat co možná nejobezřetněji. Mohlo by k němu dojít k vytvoření takzvané separační úzkosti.

PsiFoto: Pixabay

Pozor na dramatické loučení a vítání

Jestliže budete delší dobu pryč, určitě se s pejskem nelučte nijak dramaticky a přehnaně emocionálně. Stejně tak by mělo pouze obyčejně proběhnout i vítání psa. Je dobré si v obou případech psa nějakých 5 až 10 minut spíše nevšímat. Při odchodu byste ho měli poslat na jeho místo. Když přijdete domů, vezměte pejska ihned ven. Pravidelné vycházky alespoň jednou denně by měly být pro pejskaře samozřejmostí.

PesFoto: Pixabay

Pitný režim a kvalitní krmivo

Pokud jste delší dobu pryč, nechte psovi pravidelně vyměňovat vodu a krmivo. Někteří lidé si toto moc neuvědomují a nasypou mu do misky spousty granulí, které pak zvlhnou a začnou se kazit. Stejně tak je to s vodou. Ta musí být co nejčastěji měněna. „V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní.  Pokud krmíte konzervami či čerstvým masem, tak by se během dne mohlo jídlo zkazit,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Zdroje info: mujchlupac.cz, pesweb.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.