Echeveria lilacina: nádherně zbarvený sukulent

Echeveria

Echeveria lilacina je opravdu zajímavý druh sukulentu. Roste velmi pomalu a lidé ji zbožňují pro její neobvyklou barvu, ale také pro její vzhled. Rostlina vytváří pravidelné rozety, které mají obvykle průměr 12 až 20 cm a dosahují výšky až 15 cm. Celková uspořádanost rostliny je oblíbená zejména u lidí, kteří milují symetrické tvary. Také jejich tvar je velice atraktivní – jsou vztyčené nahoru a mají špičku. Nejzajímavější je ovšem barva: ta může být stříbrošedá až narůžovělá (pokud je vystavena plnému slunci), někdy má také namodralý nádech a perleťový povlak.

Květy echeverie

Výhodou tohoto sukulentu je také jeho květ, který se objevuje na vrcholcích výhonků. Poprvé si květů můžete všimnout na konci zimy a objevují se do začátku jara. Období je tedy poměrně krátké, ale stojí to za to. Mají zvonkovitý tvar a nádhernou korálovou barvu. Výhodou echeverie je to, že její pěstování je velmi nenáročné: tato rostlina vám odpustí sucho i silné sluneční světlo.

Echeveria

Foto: Pixabay

Základní požadavky

Pro úspěšné pěstování echeverie je zapotřebí splnit určité požadavky, které ale nejsou nikterak náročné. Vystavte svou rostlinu na světlé a slunné místo a jen velmi střídmě ji zalévejte. To je polovina úspěchu. Zemina by měla být dobře propustná a vzdušná – rozhodně by neměla zadržovat vodu příliš dlouho, protože to pak vede k hnilobě rostliny. Klasický substrát pro sukulenty je dostačující. Můžete přihnojovat přípravky pro pokojové květiny.

Přesazování sukulentů

Vzhledem k pomalému růstu není třeba sukulent přesazovat každý rok. Zkontrolujte ale, jak jste si svou rostlinku koupili. Pokud je pěstována na rašelině, je vhodné ji přesadit ihned poté, co si ji donesete domů. Použijte substrát pro sukulenty, protože rašelina udržuje příliš mnoho vody, což vede ke hnilobě kořenů a rozvoji různých chorob. Ideální období pro přesazování v případě, že sukulent přeroste velikost svého květináče, je jaro a léto. Pokud koupíte sukulent na podzim, můžete je ponechat ve stávajícím substrátu až do jara, ale zalévejte je velice střídmě.

Zálivka

Na podzim a v zimě by měla být zálivka velmi úsporná. Zalévejte málo a každých 4 až 8 týdnů (v závislosti na teplotě). Někteří zahradníci k tomuto účelu používají raději láhev s rozprašovačem, aby sukulent nepřelili. Pokud vidíte, že se masité listy smršťují, je to signál toho, že zálivka je nedostatečná a měli byste jí přidat.

Zdroj: https://zielony-parapet.pl/sukulenty/99-echeveria-lilacina-3992780308780.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!