Uchovejte si zásobu bylinek po celou zimu. Pomohou vám triky s mražením i jednoduchý postup pro dlouhodobé uložení v lednici

Bylinky

Vcelku nezáleží na tom, jestli milujete chutný rozmarýn, oregano, bazalku, koriandr, šalvěj, pažitku, kopr, petržel nebo třeba štiplavou řeřichu. Všechny si můžete uchovat stejně jednoduše a efektivně. Stačí si jen vybrat ten správný způsob.

Bylinky v lednice vydrží 2-3 měsíce

Pro začátek si udělejte místo v lednici. Jde o místo, které vám umožní si vychutnat chuť a vůni bylinek ze všeho nejlépe. Naše babičky bylinky balily do utěrky, kterou lehce navlhčily, tady umí tyto zelené krásky vydržet i několik týdnů. My však známe postup, který vás jimi zásobí i na několik měsíců.

A jak na to? Nejdříve je dobře omyjte a nechte okapat. Než je začnete krájet, musí být dokonale suché. Poté je nakrájejte na potřebně velké kousky a uložte do vakuovací krabičky. Ano, nic jiného opravdu nebude třeba. Tady vydrží v perfektním stavu 2-3 měsíce. A budou stále jako čerstvé.

Foto: Pixabay

Když chcete bylinky zamrazit…

… měli byste dodržovat tentýž postup. Příliš mnoho vody jim totiž škodí. Nejlépe to uděláte v plastovém sáčku se zadrhávacím uzavíráním, ze kterého můžete snadno vymačkat maximum vzduchu. Vejde se vám do něj opravdu hodně bylinek a přitom nezaberou v mrazáku téměř žádné místo. Je možné mrazit každý druh samostatně nebo vsadit na jejich směs.

Můžete je také nasypat do tvořítek na led a zalít vodou. Následně je vyklepněte (samozřejmě po zmrznutí) a uložte do krabičky nebo do plastového sáčku. Budete tak mít k dispozici okamžitě hotové porce, které se vám budou hodit do omáček i polévek.

Jak naložit bylinky do octa

Jednoduše je nakrájejte a zalijte octem. Uložte do temna a chladu, kde vydrží nejdéle. Poté jich vezměte přesně tolik, kolik potřebujete a propláchněte pod vodou. Skvěle ochutí omáčky i maso.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.chytre-bydleni.cz/harmonie-bydleni/konzervace-bylinek-suseni-mrazeni-a-nakladani

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)