Ukládání hyacintových cibulí: Pozor na poškození podpučí

Hyacint

Hyacinty jsou nádherné květiny, které vás ohromí pestrou škálou barev, ve kterých se vyskytují, ale také velkým květenstvím a omamnou vůní. Považujeme je za posly jara, protože jejich hlavní sezóna nastává právě na jaře. Rychlené hyacinty vám ale mohou vykvést třeba na Vánoce. Jeho nevýhodou je bohužel to, že kvete poměrně krátkou dobu. Pokud si jich chcete užívat co nejdelší dobu, měli byste jej skladovat v co nejchladnější místnosti a místo zálivky jej jen roste.

Hyacint po odkvětu

Jakmile hyacint odkvete, ztrácí sice svou krásu, zdaleka ale ještě není určený k vyhození. Pokud víte, jak jej uchovávat, pak se z něj můžete těšit ještě déle. Jakmile hyacint odkvete, odřežte květenství, nikoli však listy – z toho by se začaly tvořit semínka, a to cibulku vysiluje. Poté, co odříznete květenství, je zapotřebí počkat několik dnů, rostlina by se měla sama zatáhnout, její listy zežloutnou. Ani teď listy neodstříhávejte. Rostlinu nezalévejte, ale vytáhněte z hlíny a dejte na suché a tmavé místo. Skladujte je v prodyšném obalu – nejlépe v papírovém pytlíku. Můžete jej označit nejen názvem, ale například i barvou květu.

HyacintFoto: Pixabay

Pozor na podpučí

Podpučí je důležitou součástí cibulek, o které když rostlina přijde, tak už nikdy nedojte k jeho nahrazení. Jedná se o zkrácený stonek, který tvoří spodní část cibule. Je to tvrdá část cibule, po jejímž obvodu se nachází kořenový věnec. A právě podpučí je důležité pro tvorbu kořenů rostliny. bez podpučí rostlina zkrátka nezakoření a je odsouzena k záhubě. Pokud pracujete s cibulovinami (nejen hyacintu, ale také tulipánů a další rostlin), vždy je zapotřebí dbát na to, aby nedošlo k poškození podpučí. Při výsadbě sázíme podpučí směrem dolů.

Sázení hyacintů

Na konci září či začátku října můžete vysadit hyacinty na záhon. Připravte si jámu tak hlubokou, jako je dvojnásobná výška cibulky. Vložte do ní cibulku a přihrňte zeminou. Cibulky můžete uchovávat také v dostatečně velkém květináči se štědrým množstvím půdy (aby nepromrzla) a můžete uchovávat na balkoně.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/co-s-hyacinty-po-odkvetu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!