Co se starou ptačí budkou? Udělejte z ní domeček pro čmeláky

K tomuhle hmyzu přistupujeme stále ještě s nedůvěrou, a přitom je to zcela zbytečné. Čmelák patří mezi nejmírumilovnější opylovače vůbec. I když žihadlo má (jen matka a dělnice), používá ho zřídka. Ve volné přírodě však čmeláků ubývá, a to zejména díky pesticidům. Rozhodně tedy stojí za to, pokusit se přilákat je na naši zahradu.

Nebudou jen estetickým doplňkem, pomohou vám i s efektivním opylením mnoha rostlin. Díky dlouhému jazyku (nemají sosák jako např. motýli) dosáhnou i tam, kam jiný hmyz ne. Ochotně opylí ovocné stromy i květiny a vylétnou i v počasí, do kterého se včelám moc nechce.

Máte starou ptačí budku? Stačí trocha renovace

Čmeláčí matky si dovedou vystavět hnízdo v překvapivě úsporných podmínkách. Vzletový otvor by měl mít maximálně 1,5 až 2 centimetry v průměru, jiná podmínka není. A pak je samozřejmě třeba sundat budku ze stromu a umístit ji nejvýše 25 centimetrů nad zem do klidného koutu zahrady. Usazení čmeláků podpoříte i vhodným materiálem uvnitř, zejména suchým mechem a hoblinami.

A kdy čmeláčí domeček na zahradu dát? Kdykoliv od března až do července, i takto pozdě totiž čmeláčí kolonie vznikají. Jedinou podmínkou je dostatečná pestrost kvetoucích rostlin v okolí až do pozdního podzimu. Čmeláci opravdu nemají rádi monokultury. Nejvíce se jim bude líbit na jižním svahu, kam většinu dne svítí sluníčko.

Co nevíte o čmelácích

Jsou natolik nenároční, že dokáží přežít i ve městech. Ani majitelé miniaturních zahrádek tak nemusí být o jejich užitečnou přítomnost ochuzeni. Stačí jim pár stromů a záhonů s letničkami.

Před bodnutím vás varují. Nejdříve zvedají nožičky, poté se pokládají na záda a ukazují žihadlo. Bez varování útočí jen, pokud je přimáčknete nebo ohrožujete jejich hnízdo. Zato však mohou bodat opakovaně, případně i kousat.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)