Rukola či roketa ze zahrádky strčí tu kupovanou do kapsy!

Rukola

Po dlouhé zimě se většina z nás těší alespoň na trochu zeleného ze zahrádky. Vypěstovat si něco co možná nejrychleji určitě stojí za to. Mimo sklízení pažitky, ředkviček a jiných tradičních bylinek a plodin stojí za to mít na zahradě také rukolu či roketu. Ano, v obchodě seženete rukolu a i jiné menší rostliny pěstěné pro lístky také. Jejich chuť ale nebude ani zdaleka tak výrazná jako ta, již má rukola či roketa ze zahrádky. V čem je rukola výjimečná? Jaký je rozdíl mezi ní a roketou? A co pěstování obou? Nepřestávejte číst, odpovědi se dozvíte v následujících řádcích.

Gejzír vitamínu C

Rukola je charakteristická především vysokým obsahem vitamínu C. Jinak v ní také najdeme vitamín B a beta karoten. Konzumování rukoly je určitě lidskému tělu prospěšné. Dokáže totiž pomáhat při detoxikaci jater a pročistí krev. Právě na jaře, kdy je tělo zasaženo mnohými toxiny, se to určitě vyplatí. Mimo jiné má rukola i projímavé účinky.

Květ rukoly

Jaký je rozdíl mezi rukolou a roketou

Zatímco v obchodě se setkáte spíše s rukolou označovanou latinsky jako Rucola selvatica, případně s takzvanou divokou rukolou, u nás se pěstuje roketa setá, respektive Eruca sativa. Rozdál mezi nimi je charakteristický především v tom, že roketa nemá tak vykrajované listy jako rukola. Ta má listy s velmi výrazným laločnatým vykrojením. Semínka rokety u nás seženete bez problémů s rukolou je to o něco složitější.

Rukola

Triviální pěstování na zahradě i na balkoně

Tato listová zelenina je naprosto nenáročná na podmínky. Lze ji pěstovat bez problémů klidně i na balkoně podobně jako jiné rostliny typu řeřichy. Když rukolu či roketu vysejete na zahrádce, pak se za měsíc a něco málo setkáte s lístky, které budete moci průběžně sklízet. V podstatě rostlina potřebuje jenom pravidelnou zálivku. Výsev je dobré řešit na jaře, v létě má tendenci jít rychle do květu. Po vykvetení se vytváří v malých luscích semínka, které po uschnutí lusků vypadají. Jestliže je tedy dříve nesklidíte. Pokud to nestihnete, pak se vám rukola objeví všude okolo. Množí se expresně. To ostatně jenom potvrdí nenáročnost pěstování rokety či rukoly!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.