Co pokvete na suché zahrádce? Tipů je celá řada

Pokud se každoročně potýkáte s nedostatkem zálivkové vody nebo jednoduše nemáte na pravidelné zalévání okrasné zahrádky čas, nemusíte se kvetoucích krasavců a krasavic vzdávat. Stačí vybrat takové, kterým sucho ani trochu nevadí.

A rozhodně nejde o žádné otloukánky. Květy umí potěšit i uprostřed nejparnějšího léta a některé z nich k vám na zahradu přilákají i množství pestrobarevných motýlů. Lovit budeme ve Středozemních vodách,ale nazmar nepřijdou ani vyšlechtěné tuzemské kousky.

Lantana

Znát ji můžete také jako liboru měňavou nebo proměnlivou (Lantana camara). Dobře se jí daří na záhonku i v květináči, a vydrží kvést celé léto (od května až do října). Potěší množstvím barevných kombinací, líbí se motýlům a snadno zimuje v chladné místnosti s minimální zálivkou.

Kohoutek věncový

Nejspíš ho znáte, ale dodnes vám jeho jméno unikalo. Kohoutek věncový Lychnis coronaria je nenáročná dvouletka. Potěší pestrou barvou květů i hojnými zástupy hmyzích obdivovatelů – od motýlů od po včely samotářky. Pěstuje se podobně jako hvozdík – kvete až druhý rok po výsevu. Později se na vyhrazené ploše ochotně rozšiřuje sám. A potěší i svými stříbřitými listy.

Sporýš

Nejspíš ho znáte jako verbenu. Nevadí mu přímé slunce ani sušší stanoviště a ochotně poroste na záhonku i v květináči. I když ho známe jako letničku, při troše péče dokáže na záhonku přečkat i zimu a na jaře opět vyrazit. Některé kultivary sporýšů mohou být i dvoubarevné.

Bělotrn

Že na zahradě bodláky spíše likvidujete? Pak si to ještě rozmyslete. Bělotrn (Echinops) se během období květu nedá mezi květinami přehlédnout. A poroste i na malých neustále přehřívaných záhoncích uprostřed dvorků nebo na předzahrádkách, kde se doopravdy daří jen málokteré květině. A podobné vlastnosti má i jeho příbuzná máčka (Eryngium).

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)