Bylinky, které můžete v zahradě začít pěstovat i v létě

Bylinky nemusíte začít pěstovat hned na jaře. I pokud je zasadíte až v létě, můžete se těšit z vonných lístků, které vám přinesou. Většina bylinek totiž miluje slunce, které jim poskytne horké letní počastí. Podívejte se s námi na krátký seznam bylinek, které můžete začít pěstovat v létě.

Pažitka

Vegetační doba pažitky je 120 dní. Vysadit ji můžete prakticky kdekoli v zahradě. Její výhodou je, že velmi dobře přezimuje. Použít ji můžete v mnoha kuchyňských variacích. Od podzimu do jara si můžete připravit sazenice v mobilní nádobě.

Pažitka

Saturejka horská

Také tato bylinka má hojné využití v kuchyni. Její výhodou je to, že ji můžete pěstovat po celý rok, pokud ji zasejete v interiéru. Vegetační doba této bylinky je 9 týdnů.

Fenykl kořeninový

Jedná se o dvouletou bylinku, kterou pěstujeme pro semena a jako koření. Typická je anýzová vůně této rostliny, která se hodí k rybímu masu, ale také do salátu. Použijte lehký, vápenitý substrát.

Kmín kořenný

Také kmín můžete vypěstovat. Kdysi se věřilo, že kmín zahání zlé síly. Možná proto, že odpuzuje mnohé škůdce rostlin, zkuste je tedy vypěstovat v okolí své zeleniny v zahradě. K výsevu je potřebná teplota 20 °C. Kmín vyklíčí za 2 až 4 týdny po vysazení, do té doby udržujte půdu vlhkou.

Kopr vonný

Tato bylinka dorůstá výšky asi jeden metr, ale to už je na sklizeň pozdě. Pokud chcete mít z kopru to nejlepší, skliďte ho, když je 15 až 20 cm vysoký. Využít jej můžete do klasické koprové omáčky nebo také do zavařených okurek. Méně tradiční variace pak tvoří jeho použití k rybám nebo jen tak – na chléb s máslem. Vegetační doba je 4 až 6 týdnů.

Kopr

Tymián

Tymián se používá k rybám, ale také do polévek. Tato bylinka vyžaduje slunné stanoviště, pro klíčení potřebuje teplotu alespoň 20 °C. Semínka nepřikrývejte půdou, jen jimi lehce posypte substrát a udržujte jej vlhký. Vegetační doba je dva až šest týdnů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!